עכשיו זה סופי: סעד אל-חרירי חזר בו מהתפטרותו

עכשיו זה סופי: סעד אל-חרירי חזר בו מהתפטרותו
ראש ממשלת לבנון, שהשהה את התפטרותו עם שובו למדינה לפני כשבועיים, פרסם הודעה שלפיה יישאר בתפקיד. לדבריו, המהלך מגיע לאחר שהממשלה התחייבה להתרחק מהסכסוכים והמלחמות באזור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת לבנון חרירי, בפגישה עם נשיא לבנון, מישל
צילום: צילום: אי-פי

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, חזר בו היום (שלישי) באופן סופי ורשמי מהתפטרותו. לדבריו, החלטתו מגיעה בעקבות התחייבותה של ממשלת לבנון, על כל מרכיביה, להתרחק מהסכסוכים, המאבקים והמלחמות באיזור.

בהודעה שפרסם לאחר ישיבת הממשלה בביירות, אמר חרירי כי לבנון מתחייבת שלא להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות ערב. זאת, כדי לנסות לשמור על יחסים מדיניים וכלכליים טובים עמן.

ב-4 בנובמבר הכריז חרירי, בעת ביקור מדיני בסעודיה, על התפטרות מתפקידו. בנאום שנשא בטלוויזיה תקף ראש ממשלת לבנון את איראן ואת ארגון חיזבאללה, והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי. חרירי הבטיח כי האומה הערבית תתעורר ותקום נגד הנסיונות של איראן, כפי שהיה בבחריין ובתימן. "למרות ההבלגה שנקטתי, איראן המשיכה לפגוע בלבנון ובאיזור. ידי איראן ייגדעו", הבטיח.

ראש ממשלת לבנון רמז בנאומו כי הוא חושש לחייו. הוא אמר כי האווירה בארצו דומה לזו שהיתה לפני רצח אביו, רפיק אל-חרירי, בשנת 2005. בתגובה לנאום, תקף חיזבאללה את חרירי: "סעודיה מנסה להטביע את לבנון במלחמת אחים". בנוסף, משרד החוץ האיראני הצהיר להתפטרותו של רה"מ הלבנוני סעד אל-חרירי תוביל למתיחות במדינה ובאיזור.

לאחר הכרזת ההתפטרות, שהה חרירי מחוץ ללבנון במשך כשבועיים וחצי, רוב הזמן בריאד. במהלך שהותו מחוץ ללבנון, טענו בביירות כי הוא למעשה מוחזק כבן ערובה בידי סעודיה. ב-11 בנובמבר אמר נשיא לבנון, מישל עאון, כי חרירי נחטף וטען כי האשמותיו של ראש ממשלת לבנון "אינם משקפים את המציאות" וכי מצבו "מפוקפק ומסתורי".

ב-22 בנובמבר, לאחר שחזר לביירות, הודיע חרירי כי החליט להשהות את התפטרותו לבקשת הנשיא עאון. ראש ממשלת לבנון אמר עוד כי הוא מקווה שהקפאת ההתפטרות "תסייע לטפל בסוגיות שבמחלוקת". לדבריו, הוא מחוייב לשתף פעולה עם נשיא לבנון כדי להגן על המדינה מפני האש המאיימת עליה.

הפופולריים