חמינאי לקראת הכרזת טראמפ: "הוא נכשל, פלסטין תשוחרר"

חמינאי על טראמפ: "הוא נכשל, פלסטין תשוחרר"
המנהיג העליון של איראן תקף את הנשיא האמריקני, לקראת הכרתו הצפויה בירושלים כבירת ישראל. "הוא לא כשיר", אמר חמינאי. נתניהו: "איראן מנסה לבנות אימפריה במזרח התיכון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, תקף היום (רביעי) בחריפות את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעקבות הכרזתו הצפויה על ירושלים כבירת ישראל ועל העברת השגרירות לעיר הבירה. "טראמפ נכשל ואינו כשיר", אמר חמינאי.

"ידיה של ארצות הברית קשורות בכל הנוגע לפלסטין", המשיך המנהיג האיראני, והבטיח כי ארצות הברית לא תצליח להשיג את מטרותיה במזרח התיכון. "פלסטין תשוחרר והפלסטינים ינצחו".

נשיא איראן, חסן רוחאני קרא לפלסטינים להגיב באלימות. "איראן לא תסבול פגיעה במקומות הקדושים לאסלאם, ועל הפלסטינים לצאת לשטח באומץ רב", אמר רוחאני.

סגן ראש ממשלת טורקיה, בקיר בוזדאג (צילום: אי-פי)

זמן קצר לאחר פרסום דבריו של חמינאי, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיראן, בנאום שנשא בכנס של העיתון ג'רוזלם פוסט. "איראן רוצה להרוס את כל המזרח התיכון", אמר נתניהו. "היא מנסה לבנות אימפריה דרך עיראק, סוריה, לבנון ועזה".

ראש הממשלה הזהיר מפני מעורבותה הגוברת של איראן בסוריה, והבהיר: "לא ניתן להם להתבסס בסוריה. אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים, ועושים את מה שנדרש".

טורקיה: "החלטת טראמפ תוביל את העולם להתלקחות"

בעולם הערבי והמוסלמי ממשיכים לתקוף את ההחלטה של הנשיא טראמפ לקראת נאומו הצפוי הערב. סגן ראש ממשלת טורקיה, בקיר בוזדאג, אמר כי המהלך יוביל את האזור ואת העולם ל"התלקחות שסיומה אינו נראה באופק". הוא הוסיף כי "הכרזה על ירושלים כבירת ישראל מתעלמת מההיסטוריה, היא עוול גדול, אכזריות, קוצר ראייה, טיפשות, טירוף".

הבכיר הטורקי המשיך ואמר: "אני קורא לכולם לפעול בצורה הגיונית, לכבד את ההסכמים עליהם הם חתומים ולהתנהג בצורה הגיונית, להימנע מסכנות לשלום העולם בשל פוליטיקה פנימית או מסיבות אחרות".

גם סוריה גינתה בחריפות את כוונותיו של טראמפ. גורם בדמשק מסר לסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה, כי מדובר בצעד מסוכן המעיד על הזלזול האמריקני בחוק הבין-לאומי. "ארצות הברית, שמזינה סכסוכים בעולם, עושה זאת על חשבון דמם של העמים כדי להבטיח את המשך שליטתה", אמר הגורם.

לקראת הכרזת טראמפ הערב, אמר עורך הדין  זיאד אבו זיאד, עיתונאי ופוליטיקאי פלסטיני, בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" כי "ירושלים היא לא בירתה של ישראל, אין מקום למדינה פלסטינית בלי ירושלים. הישראלים יכולים לשמוח ולרקוד עכשיו, אבל הם לא חושבים רחוק". הוא הוסיף כי "אם ירושלים לא תהיה בירתה של פלסטין, היא תהיה בירה של מדינה אחת שיגורו בה יהודים וערבים ביחד".

אליאס זנאנירי, סגן יו"ר הוועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית מטעם אש"ף, מבהיר בראיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב': "ההחלטה של טראמפ היא פרס לגורמים המתנגדים לשלום, עכשיו יש להם תירוץ ללכת ולהשתגע ולעשות מעשים איומים בשם ירושלים. אם טראמפ יכריז שמערב ירושלים היא בירת ישראל אין לנו על מה להתווכח, זה מובן מאליו".

נציג אש"ף בוושינגטון, חוסאם זומלוט, אמר כי המהלך האמריקני הוא דקירה בגב מצד ממשל טראמפ ובפרט בעיתוי הזה שבו הפלסטינים הביעו נכונות מלאה להשתלב במאמציו להשיג שלום קבע. "מדובר בקליע קטלני שנורה בלב פתרון שתי המדינות שירושלים נמצאת בלבו", אמר בראיון לטלוויזיה הפלסטינית.

יועצו של ראש הרשות הפלסטינית לענייני חוץ, נביל שעת', אמר לערוץ רוסיה אל-יום כי "הפלסטינים יפסיקו את הקשר עם ארצות הברית בכל סוגיה הקשורה בתהליך השלום, אם הנשיא טראמפ יודיע על הכרה בירושלים המאוחדת בירת ישראל, בין אם תועבר לשם השגרירות האמריקנית ובין אם לאו. הוא לא יוכל לשמש עוד מתווך הוגן. הוא יהרוס את התפקיד האמריקני בכל תיווך עתידי בין ישראל לפלסטינים".

הפופולריים