האשמה בחתרנות ובריחה ממעצר: החיים החדשים של נשיא גאורגיה לשעבר

החיים החדשים של נשיא גאורגיה לשעבר
מיכאיל סאקשווילי ברח ממדינת האם שלו לאוקראינה בשל חשדות לשחיתות. עכשיו הוא מואשם בקבלת סיוע כספי מארגון הפועל להדחת הנשיא במדינתו החדשה, כשמאחוריו צבא של תומכים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המונים אוקראינים מחלצים את סאקשווילי מרכב משטרתי
צילום: צילום: אי-פי

מאז שסיים את כהונתו כנשיא גאורגיה לפני כארבע שנים, חייו של מיכאיל סאקשווילי בן ה-49 התהפכו מקצה לקצה. הוא ברח ממדינתו בשל האשמות בשחיתות, התבסס באוקראינה, מצא את עצמו מטפס בסולם הפוליטי גם במקום מושבו החדש, ולאחר שנאבק בגורמים בעלי עוצמה אדירה - נאלץ לראות את עצמו מובל באזיקים, לאחר שהואשם בחתרנות נגד הממשלה המקומית.

סאקשווילי נבחר לנשיאות גאורגיה בשנת 2004 לאחר "מהפכת הוורדים" במדינה, וכיהן בתפקיד עד 2013. לאחר כהונתו, האשימו אותו השלטונות הגאורגיים בשחיתות, והוא נמלט לאוקראינה. שם קיבל אזרחות חדשה, ואיבד אוטומטית את אזרחותו הגאורגית. מאז סאקשווילי, שהנהיג מדינה שלמה, כיהן כמושל מחוז אודסה שבמערב אוקראינה, ובמקביל פתח בקמפיין נגד נשיא אוקראינה הנוכחי - פטרו פורושנקו, שאותו האשים בשחיתות.

אתמול דווקא סאקשווילי נעצר באשמת שחיתות בידי שוטרים חמושים ועטויים במסיכות, שגררו אותו אל מחוץ לדירתו בקייב. אולם, תומכיו הרבים יצאו לרחובות, והצליחו למנוע מהרכב המשטרתי לזוז ממקומו. הם צבאו על המכונית שאליה הוכנס סאקשווילי, ושלפו אותו ממנה תוך שהם מתעמתים באלימות עם כוחות השיטור במקום.

התביעה באוקראינה מאשימה את הפוליטקאי המפורסם בקבלת מימון מארגון הקשור לנשיא אוקראינה לשעבר, ויקטור ינוקוביץ', שהודח בהפיכה שנת 2011. החשד הוא כי ינוקוביץ', הנחשב לפרו-רוסי ומקורב לקרמלין, מעוניין להשתלט בחזרה על מוסד הנשיאות במדינה.


לאחר ששוחרר על ידי ההמונים, סאקשווילי סימן בידו "וי" כאות ניצחון, והצעיד את תומכיו לעבר הפרלמנט, תוך שהוא קורא להדחת אויבו - נשיא אוקראינה הנוכחי פורושנקו. התביעה באוקראינה טענה כי היא עושה את כל המאמצים לעצור מחדש את סאקשווילי, והתובע הכללי הצהיר כי הוא נותן לו 24 שעות כדי להסגיר את עצמו.


הפופולריים