א-סיסי: "יש לנהוג בזהירות עם ירושלים", עבדאללה: "אין חלופה לשתי המדינות"

חשש בעולם הערבי: "לנהוג בזהירות עם ירושלים"
לקראת הכרזת טראמפ, מנהיגים בעולם הערבי קראו שלא לפגוע במעמדה של ירושלים: "יש רגישות". חברי פרלמנט ירדנים הפגינו מול השגרירות האמריקנית בעמאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי
צילום: צילום: אי-פי

בעולם הערבי נערכים היום (רביעי) להכרזתו הצפויה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ההכרה הרשמית בירושלים כבירת ישראל. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ומלך ירדן עבדאללה השני, הביעו דאגה מהמהלך האמריקני וקראו לטראמפ לנהוג באיפוק בכל הנוגע למעמדה של העיר.

"עלינו לנהוג בירושלים בזהירות בשל מעמדה החוקי, ההיסטורי והדתי", אמר היום א-סיסי בכינוס שנערך בקהיר. הוא ציין כי "יש רגישות למעמדה של ירושלים בקרב הערבים והמוסלמים".

המלך הירדני עבדאללה התייחס אף הוא להכרה בירושלים ואמר: "אין חלופה לפתרון שתי המדינות. ירושלים היא המפתח לכל הסדר במזרח התיכון, ואסור להתעלם מזכויות המוסלמים והנוצרים בה. ירדן תומכת במדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים".

אחר הצהריים הפגינו בעמאן 15 חברי פרלמנט ירדנים מול בניין השגרירות האמריקנית, במחאה על כוונתו של טראמפ להכריז על ירושלים כבירת ישראל. התנועה האסלאמית בירדן, שמזוהה עם האחים המוסלמים, קראה לתומכיה להשתתף ביום שישי הקרוב ב"הפגנה המונית" נגד ההכרזה.

גם מלך מרוקו מוחמד השישי הזהיר מפני השלכות ההכרה בירושלים. "פגיעה במעמדה החוקי וההיסטורי של ירושלים עלולה לדחוק את הסוגייה הפלסטינית למבוך של סכסוכים דתיים", מסר המלך. לדבריו, ההכרה "תסכל כל סיכוי לשלום".

בתוך כך, בכיר חמאס בעזה, אסמאעיל רדואן, קרא למדינות ערב לגרש את כל השגרירים והקונסולים האמריקנים בשטחן בתגובה להכרה בירושלים. בארגון טענו כי מדובר ב"מעשה תוקפנות נגד האומה הערבית והאסלאמית כולה". בנוסף, הליגה הערבית הודיעה כי תתכנס ביום שבת לפגישת חירום בנוגע לירושלים.

מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי בעקבות הכרזת טראמפ, מדינות נוספות כבר העבירו מסרים למשרד החוץ על רצונן להעביר את שגרירויותיהן לירושלים. מסרים ברוח זו התקבלו, בין היתר, מנשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה וממדינה במזרח אירופה.

ההכרזה של טראמפ צפויה להיות הערב, בנאום שיישא בשעה 20:00 (שעון ישראל). לפי מקורות בבית הלבן, הנשיא האמריקני יורה גם על תחילת העבודות להעברת השגרירות לעיר, במהלך שיימשך כמה שנים.

במקביל, אמור טראמפ לחתום על צו הדוחה את ביצוע העברת השגרירות כדי להימנע מעיצומים של הקונגרס בתקופת ההעברה, ומכיוון שההעברה עלולה להימשך בין שלוש לארבע שנים. ״אנו לא נקבע לוח זמנים להעברה, אבל זה עניין של שנים, לא של חודשים״, אמר בכיר בממשל.

הפופולריים