מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אלרייט: נבחן מחדש את יעילותו של תהליך השלום

אבו אלרייט: נבחן מחדש את יעילותו של השלום
ג'ון בולטון, לשעבר השגריר האמריקני לאו"ם: שנים פחדנו להכיר בירושלים כבירה בשל החשש מאלימות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הליגה הערבית
צילום: צילום: אי-פי

הליגה הערבית גינתה הלילה (ראשון) בחריפות את החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירתה של ישראל וקוראת לו לבטל אותה. בהודעה שפורסמה נאמר כי החלטת וושינגטון היא הפרה של החוק הבינלאומי. שרי החוץ הערבים הסכימו על שורה של צעדים ובהם פניה למועצת הביטחון של האו"ם.

בפתח ישיבת חירום בדרג שרי חוץ אמר מזכ"ל הליגה, אחמד אבו אלרייט, כי הכרזת טראמפ שמה בסימן שאלה את תפקידה של ארצות הברית בתהליך השלום. "החלטה זו דוחפת את הפלסטינים ואת מדינות ערב לבחון מחדש את יעילותו של תהליך השלום". אבו אלרייט הוסיף כי ישראל מנסה לשנות את הסטטוס קוו בירושלים והיא תוכל לעשות ככל העולה על רוחה.

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל מאלכי, אמר כי הוא רואה בהכרזת טראמפ הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, וסובר כי ארצות הברית אינה שחקן הוגן בתהליך השלום ולכן, יש להמשיך בלעדיה. "לא יהיה שלום ללא ירושלים ולא תקום מדינה פלסטינית ללא מזרח ירושלים כבירתה", אמר. 

שר החוץ של לבנון ג'ובראן באסיל הציע לנקוט נגד ארצות הברית עיצומים כלכליים. הוא גם מתח ביקורת על אוזלת היד של הערבים: "ירושלים היא הכבוד שלנו, ילדינו לא יתגאו בנו אם לא נפעל, הפכנו לאומה כושלת. מהפכה או מוות".

הנשיא טראמפ הכריז לפני כשבוע בוושינגטון על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות".

במקביל, ג'ון בולטון, לשעבר השגריר האמריקני לאו"ם אמר לפוקס ניוז: "אני מסכים עם מהלך הנשיא טראמפ היות והוא מעביר מסר בינלאומי לעולם לגבי יכולותיו לעמוד בהבטחות. שנים פחדנו לבצע צעד כזה בשל החשש מאלימות. המתנגדים כנראה מקווים שישראל תפסיק להתקיים אם ארצות הברית לא תכיר בעיר הבירה ירושלים". לדבריו, "ישנן לא מעט עדויות שההפגנות נגד החלטת טראמפ מונעות על ידי איראן. אין סיכוי לבנות שלום על בועות סבון, ירושלים אינה יכולה להיות עיר בפיקוח בינלאומי".

הפופולריים