שבדיה: 3 נעצרו בחשד להשלכת בקבוקי תבערה לבית כנסת

שבדיה: 3 נעצרו בחשד להצתה בבית כנסת
לאחר שאמש גרמו רעולי פנים לדליקה בחנייה בבית כנסת בעיר גטבורג, עצרה המשטרה 3 חשודים. שרת החוץ גינתה: "אין מקום לאלימות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות משטרה ליד בית הכנסת בגטבורג
צילום:

המשטרה בשבדיה עצרה הבוקר (ראשון) שלושה חשודים בהשלכת בקבוקי תבערה אמש לעבר בית כנסת בעיר גטבורג, בשעה שבמקום הייתה קבוצה צעירים יהודים. 

אחת הנערות שהייתה במקום סיפרה לכלי תקשורת מקומיים כי כ-20 רעולי פנים השליכו חפצים בוערים לעבר הבניין. הנערים נדרשו להתחבא בקומת הקרקע של המבנה. כוחות הכיבוי אמרו כי בעקבות השלכת בקבוקי התבערה פרצה דליקה בין המכוניות שהיו בחניית בית הכנסת. לא היו נפגעים באירוע.

ביום שישי צעדו מאות בני אדם בעיר מאלמו בדרום שבדיה והפגינו נגד ההכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. הם קראו לפתוח באינתיפאדה והכריזו "אנו נירה ביהודים".

כוחות משטרה מחוץ לבית הכנסת:

שרת החוץ של שבדיה גינתה את התקרית. בחשבון הטוויטר שלה כתבה מרגוט וולסטרום כי "התקיפה נגד בית הכנסת בגטבורג והקריאות לאלימות במאלמו מצערות ולחלוטין לא מתקבלות. לאנישמיות, איומים ואלימות אין מקום בחברה שלנו".

הציוץ של שרת החוץ השבדית:


בעקבות מקרי האנטישמיות אמר סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל: "לאחר הכרזתו של הנשיא ארצות הברית טראמפ בשבוע שעבר, יש הרואים לסיבה לגל חדש של אנטישמיות. דבר זה אינו יכול לחמוק מאחריותם של השלטונות באירופה, ויש בו כדי להראות צביעות גדולה. נכון יהיה לראש ממשלת שוודיה סטפן לובפן לגנות את המקרים אלו ולשמור את המקומות הקדושים של העם היהודי, בתוך שהוא נותן בטחון לאזרחי שוודיה היהודים כפי שהוא נותן לשאר הדתות במדינה".

מפגינים ניאו נאצים מנסים להגיע לבית הכנסת בגטבורג ביום כיפור:

ביום חמישי האחרון פורסם תיעוד של אדם שניפץ חלונות של מסעדה יהודית באמסטרדם. הוא נעצר על ידי המשטרה המקומית. על פי עדי ראייה, האיש עטה על עצמו דגל פלסטין והחל לשבור את חלונות המסעדה, תוך שהוא צועק "למען פלסטין" ו"אללה אכבר". בדיווח של אתר החדשות ההולנדי AT5, צוין כי ייתכן שיש קשר להכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

בחודש ספטמבר האחרון ביקש ארגון ניאו נאציה בשוודיה לקיים מצעד מול בית הכנסת בעיר, במהלך יום כיפור. בעקבות עתירת הקהילה היהודית הורה בית משפט במדינה להעתיק את המצעד, על מנת שהמתפלללים לא ייאלצו להיתקל במשתתפים. חברי הארגון הניאו נאצי "תנועת ההתנגדות הנורדית" ניסו לעבור את מחסומי המשטרה כדי להגיע לתוואי המצעד המקורי סמוך לבית הכנסת, אולם השוטרים הצליחו למנוע זאת מהם.

הפופולריים