ארדואן: "ישראל היא מדינת טרור שרוצחת ילדים"

ארדואן: "ישראל היא מדינת טרור שרוצחת ילדים"
בנאום שנשא בעיר סיוואס תקף נשיא טורקיה בחריפות את ישראל, על רקע ההכרה האמריקנית בירושלים: "כל האמצעים כשרים נגד החלטת טראמפ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדואן נואם
צילום: צילום: אי-פי

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף היום (ראשון) את ישראל בחריפות וכינה אותה "מדינת טרור שרוצחת ילדים". בנאום תוקפני שנשא בכנס של מפלגתו בעיר סיוואס, טען ארדואן כי ישראל כובשת את פלסטין ומתנהגת בכוחניות. "רק מכיוון שאתה חזק - אין זה אומר שאתה תמיד צודק", אמר ארדואן. הוא הצהיר כי "כל האמצעים כשרים להילחם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל".

"פלסטין היא קורבן תמים. לעומת ישראל - זו מדינת טרור. כן, טרוריסטים", אמר הנשיא הטורקי, והכריז כי "לא ננטוש את ירושלים לחסדיה של מדינה שהורגת ילדים", בתגובה להכרה של הנשיא האמריקאי דולנד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. 

בישיבה שנערה מוקדם יותר באיסטנבול, כינה ארדואן את החלטת טראמפ "פרובוקציה מוחלטת", וטען כי מי שעומדים מאחוריה הם הנוצרים האוונגליסטים בארצות הברית. לדבריו, הוא שמע על כך באופן אישי מהנשיא טראמפ: "אני מכיר את התהליך. הרשו לי לומר בבירור, לעולם לא ניתן את הסכמתנו להחלטה הזו, שרומסת את זכויותיהם של המוסלמים והנוצרים בירושלים".

בעקבות החלטת הנשיא בארצות הברית, הורה ארדואן על פגישת חירום של הארגון לשיתוף הפעולה אסלאמי בטורקיה, ואמר כי הוא מאמין שהפסגה תעביר את המסר הנחוץ עבור "אנשים מסוימים". זאת, לדבריו, "לפני שיהיה מאוחר מדי".

בדרים שאמר באיסטנבול נשמע ארדואן מתון יותר והבהיר שעל התגובה המוסלמית להיות מתונה, משום שלדבריו "אין למוסלמים לספק תירוץ לכובשים על ידי התגרות בהם". הוא הוסיף: "עלינו להיות זהירים לגבי זה. כאשר אנו מציגים את תגובתנו עלינו להישאר בתוך כללי החוק, השלום והדמוקרטיה".

בשבוע שעבר, על רקע הצהרת טראמפ, איים ארדואן כי ארצו תנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל בגלל סוגיית ירושלים. "מדובר בקו אדום עבור המוסלמים", הזהיר הנשיא הטורקי בנאום שנשא במטה מפלגתו באנקרה. ארדואן התחייב כי "טורקיה תמשיך במאמצים למנוע את ההכרזה עד הרגע האחרון, אפילו במחיר ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל", וזכה למחיאות כפיים של חברי מפלגתו. "אנחנו מזהירים את ארצות הברית לא לנקוט שום צעדים שיעמיקו את הבעיות באזור. אסור לעשות פעולה כזו".

הפופולריים