הרופאה הישראלית שטיפלה בפליטים ממיאנמר: "ילדים נרצחו מול הוריהם"

הרופאה הישראלית שטיפלה בפליטים ממיאנמר משחזרת
ד"ר רנית מישורי מ"רופאים ללא גבולות" שחזרה בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב' את המראות ממחנות הפליטים של בני שבט הרוהינגה הנרדף: "קשה לישון בלילה אחרי זה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטי שבט הרוהינגה במיאנמר
צילום: צילום: אי-פי

מיאנמר עלתה בתקופה האחרונה לכותרות בשל הרדיפה חסרת הפשרות של השלטון במדינה נגד בני מיעוט הרוהינגה המוסלמי, שרבים מהם הפכו לפליטים ונמלטו לבנגלדש השכנה. ד"ר רנית מישורי, רופאה הפעילה בארגון "רופאים ללא גבולות" בארצות הברית, סיירה במחנות הפליטים כדי לבחון את אופי הפגיעות שמהן סובלים בני השבט, ובשיחה עם "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב' העידה על מראות קשים מנשוא. הראיון המלא ישודר ביומן השנה לסיכום אירועי 2017 בעולם ב-28 בדצמבר בכאן רשת ב'.

"ראינו אצל הפליטים פגיעות גב, פגיעות בגפיים התחתונות ועוד. ברור לנו שאלה פגיעות של אנשים שבורחים", שחזרה הרופאה הישראלית. "שמענו גם על ילדים שנרצחו בפני הוריהם, שנזרקו על הרצפה, תינוקות שרוצצו את גולגולתם באבנים. שמענו על מקרי אונס והתעללות מינית בנערות ובילדות באופן קבוצתי. אתה נכנס לאוהל במחנה הפליטים, ולא משנה לאן אתה הולך – תהיה שם משפחה או אנשים שקרה להם משהו".

"הסיפורים ששומעים, הדברים שרואים – זה פשוט מחריד. קשה לישון בלילה אחרי זה", הודתה ד"ר מישורי. חוות הדעת שלה תשמש כדי להכריע בשאלה אם פעולות השלטון במיאנמר נגד בני הרוהינגה נחשבות לטיהור אתני או לרצח עם, כחלק מבחינת הצעדים המשפטיים נגדו. "ניכר שהרבה דברים נעשים שם באופן שיטתי", היא קבעה בנחרצות.

"נכנסתי לאוהל של אישה שבעלה נהרג", נזכרה הרופאה, "עכשיו היא לא רק מגדלת לבד את שלושת ילדיה, אלא גם את הילדים של אחותה ושל אחיה שנהרגו. בערך שמונה או תשעה ילדים בתוך אוהל של שני מטר על שני מטר. היא בעצמה נאנסה, ואנחנו מדברים על אלפי – אם לא עשרות אלפי אנשים – שחוו טראומות דומות. אפשר לחוש במצוקה הנפשית ברגע שנכנסים למחנות הפליטים האלה".

בחודש שעבר פרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" דוח חמור הקובע כי מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינגה, שהיא בבחינת פשע נגד האנושות. הדוח הציג את תוצריה של חקירה בת שנתיים, שמצאה כי מתקיימת אפליה מערכתית כלפי המיעוט המוסלמי, המתבטאת בנישול ואף בהתעללות ב"כלא באוויר הפתוח". לפי הנתונים, קרוב ל-700 אלף מהם נמלטו מבתיהם. רובם ככולם חצו את הגבול לבנגלדש, וכעת חיים במחנות פליטים בתנאים קשים.

הפופולריים