כתב אישום נגד המחבל מניו יורק: "איום ותמיכה בטרור"

אישום נגד המחבל ממנהטן: "איום ותמיכה בטרור"
עקאיד אוללה, המהגר בן ה-27 מבנגלדש שניסה להתפוצץ אתמול בלב מנהטן, הואשם בסדרת עבירות. לדברי חוקריו, הוא הושפע מסרטונים של דאעש שבהם צפה ברשת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות חירום אתמול בניו יורק והמחבל עקיד עולה
צילום: צילום: אי-פי

כתב אישום הוגש היום (שלישי) נגד עקאיד אוללה בן ה-27, שניסה לבצע פיגוע התאבדות אתמול ברכבת התחתית של ניו יורק. מכתב האישום עולה כי המחבל כתב אתמול בפייסבוק: "טראמפ, נכשלת להגן על האומה שלך". הוא מואשם בשורת עבירות ובהן סיוע חומרי לארגון טרור, שימוש בנשק להשמדה המונית, פיצוץ מקום ציבורי ואחזקה לא חוקית של נשק.

על פי כתב האישום, המחבל ניסה לפוצץ את עצמו במעבר תת-קרקעי המחבר שתיים מתחנות הרכבת התחתית העמוסות ביותר בניו יורק בשעת העומס, אך לא הצליח לגרום לשפיכות דמים. מלבד המחבל נפצעו בפיצוץ שלושה אנשים, שסבלו מפגיעה בשמיעה ומכאבי ראש.

המהגר מבנגלדש, שאושפז עם כוויות בידיו ובבטנו, שוחח עם החוקרים בבית החולים למרות פציעותיו. לדברי החוקרים, אוללה צפה בסרטונים של דאעש באינטרנט, אך לא ידוע על קשר שהיה לו עם חברי הארגון, וככל הנראה הוא פעל לבדו. בבנגלדש שוטרים ביחידה ללוחמה בטרור חקרו את אשתו של אוללה וקרובים נוספים. ביקורו האחרון במדינה היה בספטמבר, אז פגש את אשתו ובנו שזה עתה נולד, לפני ששב לארצות הברית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אתמול לרקע של המחבל. טראמפ שב וקרא לבדיקות קפדניות של זרים המבקשים להגר למדינה ולהפחתת ההגירה המבוססת על קשרי משפחה. אוללה, שאמר לחוקרים כי ביקש לנקום על פעולות ארצות הברית נגד דאעש, הגיע לארצות הברית מבנגלדש ב-2011 בעזרת אשרה לקרובי משפחות של אזרחים אמריקנים.

בתרחיש שניו יורק חרדה ממנו שנים רבות, אוללה חגר על עצמו מטען צינור פשוט וחמק מבלי להיתפס לתוך מערכת התחבורה הציבורית, אך המטען לא פעל כפי שציפה. המטען המאולתר של אוללה הורכב מאבק שריפה, סוללת 9 וולט, נורות חג מולד וגפרורים. החוקרים אמרו כי בצילומי האבטחה ניתן לראות את המחבל מפעיל את המטען, אולם המטען לא היה חזק מספיק כדי להפוך את הצינור לרסס קטלני.  

הפופולריים