אבו מאזן: "קיבלנו את סטירת המאה, ארה"ב לא תהיה מעורבת במו"מ"

אבו מאזן: "לארה"ב לא יהיה תפקיד במגעים לשלום"
יו"ר הרשות תקף את הכרזת הנשיא האמריקני בכנס חירום אסלאמי באיסטנבול, וקרא למדינות העולם: "בחנו מחדש את ההכרה בישראל". ארדואן: "זה קו אדום, טראמפ נתן פרס לטרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן
צילום: צילום: אי-פי

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף היום (רביעי) את הכרזת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל, ואמר כי בכך הפלסטינים קיבלו מטראמפ את "סטירת המאה" במקום את "עסקת המאה". הוא הצהיר כי בעקבות הצעד האמריקני לא יהיה עוד תפקיד לארצות הברית בתהליך השלום, וקרא למדינות העולם לבחון מחדש את ההכרה שלהן במדינת ישראל "כל עוד היא מתעקשת להפר את החוק הבינלאומי". אבו מאזן אמר את הדברים בנאום שנשא בכנס חירום של המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC), שהתכנסו באיסטנבול בעקבות הכרזת טראמפ.

המשתתפים בכינוס האסלאמי באיסטנבול (צילום: אי-פי)

אבו מאזן השווה בין הצהרת בלפור להצהרת טראמפ, ואמר כי נתן את ירושלים במתנה לתנועה הציונית, כאילו הייתה עיר בארצות הברית. "ההחלטה הזו עשויה לגרום לקיצוניים להפוך את המאבק באזור ממאבק פוליטי למאבק דתי", הוסיף אבו מאזן.

יו"ר הרשות אמר שהצהרת טראמפ מנוגדת לחוק הבינלאומי, והגדיר אותה כ"פשע הגדול ביותר". הוא ציין כי כל המדינות מלבד ארצות הברית התנגדו לה. "ירושלים תהיה לעולם בירתה של פלסטין", הוסיף.

הנציג הפלסטיני באנקרה פאאד מוסטפה אמר לפני הכינוס כי על מנהיגי המדינות להפעיל אמצעי לחץ על האינטרסים של ארהב מכיוון שאם אמריקה תרגיש שהאינטרסים שלה מאוימים הרי שאז תבין את החומרה שבהחלטתה.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שהורה על כינוס החירום, שב וכינה את ישראל בנאומו "מדינת טרור", ואמר שהחלטת טראמפ היא "קו אדום". ארדואן התייחס לדברים שאמר בתחילת השבוע, ולפיהם ישראל היא מדינה ש"רוצחת ילדים".

"שואלים אותי מדוע אמרתי שישראל היא מדינת טרור", אמר ארדואן, והציג את תמונתו של הנער מחברון שנעצר והובל בידי קבוצת חיילי צה"ל. "החיילים הטרוריסטים מקיפים סביב נערים פלסטינים צעירים וכולאים אותם מאחורי סורג ובריח. האין זה טרור?" שאל.

ארדואן הוסיף ואמר כי שהחלטת טראמפ נוגדת את החוק הבין לאומי, והודה למדינות שהתנגדו לה. "ההחלטה הזו בעצם מענישה את הפלסטינים שכבר הודיעו שהם מחוייבים לשלום ועושים מאמצים למטרה זו".

הפופולריים