טראמפ יכריז: "ישראל והפלסטינים - כבר לא הבעיה המרכזית במזרח התיכון"

טראמפ: ישראל והפלסטינים - לא הבעיה של המזה"ת
הנשיא האמריקני יציג בערב את אסטרטגית הביטחון הלאומי החדשה של ארצו. על פי הדיווחים, טראמפ יצהיר כי האיום האיראני וארגוני הג'יהאד הם הסוגייה המרכזית באזור, סין ורוסיה "מאתגרות" את ארה"ב ואילו ההתחממות הגלובלית לא תיכלל במפת האיומים האסטרטגיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי להכריז הערב (שני) על אסטרטגיית הביטחון הלאומי האמריקנית החדשה. על פי מסמך טיוטה שפורסם בכלי תקשורת אמריקניים, טראמפ יודיע בנאומו כי בניגוד לתפיסה שרווחה עד כה, הסכסוך בין ישראל לבין הפלסטינים אינו הסכנה המרכזית הנשקפת ליציבות המזרח התיכון – אלא דווקא האיום האיראני ואיומי הטרור הג'יהאדיסטי.

מלבד ישראל, הנשיא צפוי להציג עוד שורה של שינויים בתפיסת הביטחון האמריקנית. כך, למשל, סין ורוסיה יוכרזו כמדינות מתחרות ש"מאתגרות את העוצמה האמריקנית ואת כוחה בנושאים של ביטחון אסטרטגי". בנאומו, צפוי טראמפ להסביר כי מוסקבה ובייג'ינג פועלות להפוך כלכלות בעולם ל"פחות חופשיות והוגנות", ומגדילות את כוחות הצבא שלהן באופן קבוע.

גורם בממשל האמריקני שתידרך כתבים בנוגע לאסטרטגיה החדשה, טען כי רוסיה וסין מנסות לעצב מחדש את הסטטוס-קוו במערכת הבינלאומית. בנוסף לכך, הוא מסר כי האסטרטגיה תתמקד באיום הסייבר, וטראמפ יקרא "לרדוף אחר גורמים זדוניים" המעוניינים להוציא לפועל תקיפות נגד מטרות אמריקניות שונות.

בניגוד לקודמו בתפקיד ברק אובמה, טראמפ איננו מתכוון לציין את ההתחממות הגלובלית כאיום על ביטחונה הלאומי של ארצות הברית. לטענת הגורם בממשל האמריקני, הנשיא נחוש לצאת מהסכם פריז הנוגע לשינויי האקלים, "אלא אם יוכנסו בו שינויים". לצד זאת, הגורם הדגיש כי הממשל הנוכחי "ימשיך לנקוט גישה שמאזנת בין ביטחון אנרגטי, פיתוח כלכלי והגנה על הסביבה".

הפופולריים