ארה"ב הטילה וטו באו"ם על ביטול ההכרה בירושלים כבירת ישראל

ארה"ב הטילה וטו באו"ם על ביטול ההכרה בירושלים
השגרירה ניקי היילי אמרה במועצת הביטחון כי מדינתה לא תאשר את ההצעה המצרית, שנועדה לקבוע את מעמד ירושלים רק בהסכם קבע. ההצעה זכתה לרוב של 14 לעומת 1 - אך לא אומצה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית הטילה וטו הערב (שני) במועצת הביטחון של האו"ם על הצעת החלטה מצרית, לפיה מעמד ירושלים ייקבע רק בסכם קבע, וכי להכרזת הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, לא יהיה תוקף. בעד ההצעה הצביעו 14 מדינות, ורק מדינה אחת - ארצות הברית - התנגדה, ובכך הטילה למעשה וטו, כחברה קבועה במועצה.

בנאום לאחר ההצבעה אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי "מה שמפריע לאנשים מסוימים זה שלארצות הברית היה את האומץ להכיר במציאות: ירושלים היא בירת ישראל". היא הוסיפה כי "ארצות הברית היא מדינה ריבונית ותקבע בעצמה היכן תהיה השגרירות שלה. אני חושבת שרוב המדינות במועצת הביטחון לא יאהבו דיונים והחלטות של מועצת הביטחון לגבי החלטות ריבוניות שלהן".

לדברי השגרירה האמריקנית, "ארצות הברית לא תקבל תכתיבים לגבי מיקום השגרירויות שלה. ההאשמות לפיהן ארצות הברית הורסת את תהליך השלום, הן סקנדל. תהליך שלום שנפגע בגלל ההכרה הבסיסית בירושלים כבירת ישראל אינו תהליך שלום".


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את היילי על הטלת הווטו האמריקני. "בחנוכה דיברת כמו מכבי. הדלקת נר של אמת. תודה לך הנשיא טראמפ, תודה לך השגרירה היילי", אמר.

משרד החוץ המצרי הודיע לאחר הדיון כי הוא "מצר על הטלת הווטו האמריקני". בהודעה המצרית נאמר כי הצעת ההחלטה משקפת את המצפון של הקהילה הבינלאומית נגד הכרזתו של טראמפ. בנוסף לכך, הובעה דאגה רבה שמועצת הביטחון לא הצליחה לאמץ הצעת החלטה שמאשררת את החלטותיה ועמדותיה הקודמות בעניין המעמד המשפטי של ירושלים.

לפני הדיון בהצעה רמזה היילי כי מדינתה תטיל וטו על ההחלטה שיזמה מצרים. "השבוע מסמל שנה להחלטה 2334, שבה ארצות הברית בחרה להימנע כדי לאפשר להחלטה לעבור", אמרה היילי. "אני אומרת בביטחון כי נצביע נגד ההחלטה ומעבר לכך נממש את זכות הווטו שלנו".

השגרירה האמריקנית אמרה עוד כי "הדיבורים בניו-יורק (של האו"ם) לא מהווים תחליף למפגשים ישירים בין ישראל לפלסטינים. מעבר לכך, זה אפילו פוגע במאמצי השלום". היילי גם תקפה את מה שהיא רואה כאובססיה של המוסד הבינלאומי נגד ישראל: "לא ברור איך האו"ם טוען שהוא גוף נייטרלי, כאשר הוא בוחר לגנות את ישראל פעם אחר פעם".

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, לצד שגריר ישראל באו"ם, דני דנון (צילום: אי-פי)

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר הערב כי "חברי מועצת הביטחון יכולים להצביע עוד מאות פעמים כדי לגנות את נוכחותנו בירושלים, אך ההיסטוריה לא תשתנה". הוא הוסיף כי "הגיע הזמן שכל המדינות יכירו שירושלים תמיד היתה ותמיד תהיה בירת העם היהודי ובירת ישראל. לכל מדינה יש את הזכות הבסיסית לקבוע את בירתה, אך כשהנושא מגיע לישראל יש מי שחושב שהוא יכול להטיל ספק בהחלטותינו". השגריר הישראלי אמר עוד כי "אנחנו מודים לארצות הברית על עמידתה האיתנה לצד מדינת ישראל ולצד האמת המוסרית".

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי הנהגת הרשות הפלסטינית תדון היום בהצעה להחליף את ארצות הברית כמתווכת במשא ומתן עם ישראל במועצת הביטחון של האו"ם. מחר צפוי אבו מאזן לצאת לסעודיה לאחר ששב היום מביקור בקטר ובטורקיה. בשבוע שעבר הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית כי הפלסטינים יפנו לאו"ם בדרישה שפלסטין תצטרף לארגון חברה מלאה. 

הפופולריים