סעודיה סיכלה הברחת נשק מאיראן למורדים החות'ים בתימן

סעודיה סיכלה הברחת נשק מאיראן לחות'ים בתימן
שגריר סעודיה בתימן אמר כי מדובר במקרה נוסף שבו המשטר בטהראן מבריח למורדים החות'ים טילים בליסטיים. אתמול נהרגו שלושה חיילים סעודים בעימותים בגבול המדינה עם תימן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מורדים חות'ים
צילום: צילום: אי-פי

כוחות הקואליציה בהנהגת סעודיה הודיעו היום (חמישי) כי תפסו והחרימו נשק ששלחה איראן למורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן. משגריר סעודיה בתימן, מוחמד בן סעיד אל-ג'אבר, אמר כי המשטר בטהראן ממשיך להבריח למורדים טילים בליסטיים המועברים בחלקים דרך נמל אל-חודיידה במערב המדינה. בתוך כך, אתמול נהרגו שלושה חיילים סעודים בעימותים עם המורדים החות'ים בגבול שבין סעודיה לתימן.

בשבוע שעבר הודיע צבא סעודיה כי יירט והשמיד טיל בליסטי ששיגרו המורדים החות'ים מתימן לעבר ארמון המלוכה בריאד. הטלוויזיה בסעודיה דיווחו שאין נפגעים וכי לא נגרם נזק. זו הייתה הפעם השנייה בתוך חודש שסעודיה יירטה טיל שנורה מתימן. ברשת סקיי דווח שהמרחק בין נקודת השיגור של הטיל ליעד הוא כאלף קילומטר, וכי מדובר בטיל מתוצרת איראנית. בתחנת הטלוויזיה al-Masirah המזוהה עם המורדים הח'ותים דווח כי הטיל נועד לפגוע בפגישה של גדולה מנהיגים סעודיים שנערכה בארמון.

תיעוד יירוט הטיל בשבוע שעבר, כפי שהעלה עיתון סעודי לטוויטר:


"אחרי אלף יום הטילים של המורדים החות'ים מגיעים למרכז ריאד, ולארמון של 'התוקפים'", אמר מנהיג החות'ים, עבד אל-מאליכ אל-חות'י, בנאום טלוויזיוני לרגל אלף ימים למבצע "סופה נחרצת" של הקואליציה בראשות סעודיה."אתם מבצעים תקיפות בצנעא, אנחנו נשגר טילים בליסטיים לריאד ולאבו דאבי. אתם תוקפים את ארמון הנשיאות בצנעא, אז אנחנו תוקפים את הארמון המלכותי בריאד. היום יש משוואה חדשה", אמר אלח'ותי.

מוקדם יותר החודש, חוסל נשיא תימן לשעבר, עלי עבדאללה סאלח, בבירה צנעא על ידי המורדים החות'ים. על פי הדיווחים במדינה, סאלח חוסל בעקבות התמיכה המפתיעה שהביע לאחרונה בסעודיה.

בחודש שעבר יירטה סעודיה טיל ששוגר מתימן יורט מעל ריאד. בתגובה, תקפו כוחות הקואליציה הערבית בהנהגת סעודיה מטרות של המורדים החות'ים, ובהם מתקנים לשיגור טילים, באזור הבירה צנעא.

ערב הסעודית וארצות הברית טוענות כבר תקופה ארוכה כי איראן היא זו שמחמשת את המורדים בטילים, אולם טהראן מכחישה. המורדים הח'ותים נלחמים בממשלת תימן ובקואליציה בראשות סעודיה מאז 2015.

הפופולריים