"מנהל החשבונות של אושוויץ" יישא עונש מאסר בגיל 96

"מנהל החשבונות של אושוויץ" ייכנס לכלא בגיל 96
בית המשפט החוקתי בגרמניה קבע כי "יש צורך מיוחד להעניש את אוסקר גרונינג בשל חומרת מעשיו". הוא נידון לארבע שנות מאסר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוסקר גרונינג
צילום: צילום: אי-פי

בית המשפט החוקתי של גרמניה קבע היום (שישי) כי אוסקר גרונינג, המכונה "מנהל החשבונות של אושוויץ", ייכנס לכלא בשל תפקידו ברצח ההמוני שהתבצע במחנה ההשמדה במהלך מלחמת העולם השנייה. בית המשפט העליון סרב לבטל פסיקה של ערכאה נמוכה יותר נגד הגרמני בן ה-96.

כינויו של גרונינג ניתן לו בשל עבודתו – ספירת הכסף שנלקח מהקורבנות במחנה. הוא נידון לארבע שנות מאסר בשנת 2015, אך תחילת מאסרו התעכבה בשל ההתלבטות אם להכניסו לכלא בגלל בריאותו וגילו.

אסירים במחנה ההשמדה אושוויץ (צילום: אי-פי)

כניסה למחנה ההשמדה (צילום: אי-פי)

בית המשפט החוקתי דחה את טענת עורכי דינו של גרונינג, כי מאסר בגילו המתקדם יפגע בזכותו לחיים, והוסיף כי בגלל חומרת פשעיו יש צורך מיוחד להענישו. "גרונינג נמצא אשם בהיותו אביזר לרצח ב-300 אלף תיקים, כלומר יש חשיבות מיוחדת לביצוע העונש", כתבו השופטים, ובכך השאירו את הפסיקה של בית המשפט האזורי על כנה.

לא ניתן לערער יותר על הפסיקה של בית המשפט העליון, אך פסק הדין מאפשר לגרונינג להשתחרר אם בריאותו תתדרדר. במשפט שנערך בשנת 2015, משפט שנחשב לאחד ממשפטי השואה האחרונים הגדולים, אמרו התובעים כי למרות שגרונינג לא רצח אף אחד בעצמו בזמן שעבד באושוויץ, הוא סייע למשטר שאחראי לרצח המוני.

גרונינג הודה שהוא אשם מבחינה מוסרית, אך אמר כי היה נאצי נלהב כאשר נשלח לעבוד במחנה ההשמדה שנמצא בפולין בגיל 21. הוא עלה לתודעה לאחר שערך מספר ראיונות על עבודתו במחנה בשנת 2005, בניסיון לשכנע את מכחישי השואה שהרצח אכן בוצע.

הפופולריים