רוחאני על המחאה: לאזרחים הזכות להפגין - אבל אסור שיפעלו באלימות

רוחאני על המחאות באיראן: אסור שיובילו לאלימות
כ-200 מפגינים נעצרו באיראן, על רקע אזהרות שפרסם המשטר בטהראן נגד ההשתתפות בהפגנות. כוחות הביטחון באיראן סגרו תחנות רכבת כדי לשבש את המחאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההפגנות באיראן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס הערב (ראשון) לגל ההפגנות שפשט במדינה בשבוע האחרון, ונתן אמון בעם האיראני. בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית IRIB, אמר הנשיא האיראני כי "האיראנים מבינים את המצב הרגיש של המדינה והאזור, והם יפעלו בהתאם לאינטרסים הלאומיים". לדבריו, "הפגנות והעברת ביקורת הן זכויות של האזרחים, אך אסור שהן יובילו לאלימות".

רוחאני תקף את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שצייץ בטוויטר כי השלטון באיראן מושחת. "מי שכינה את האיראנים טרוריסטים, לא יכול להזדהות עם העם האיראני", טען. עוד אמר נשיא האיראני: "אנחנו צריכים לפעול בשקיפות ולהילחם בשחיתות. אנשים צריכים לדעת על הבעיות שיש במדינה על בסיס יום יומי. אם יש בעיה עם מוסדות כספיים או שלטוניים, העם צריך לקבל תשובות". רוחאני הוסיף כי הוא "מודה לכל אנשי כוחות הביטחון על הסבלנות שהפגינו ועל-כך שלא נהגו באלימות כלפי העם".

מוקדם יותר הערב פורסם בכלי תקשורת ערביים כי עד כה עצרו השלטונות באיראן כ-200 מפגינים. ברשתות החברתיות דווח כי כוחות הביטחון בטהרן סוגרים את תחנות הרכבת התחתית כדי למנוע ממפגינים להגיע להפגנות.


המחאה באיראן פרצה ביום רביעי האחרון במספר מוקדים והתפשטה לערים מרכזיות. ביום חמישי האחרון הפגינו אלפי בני אדם בעיר משהד שבצפון-מזרח איראן נגד השלטון והשמיעו קריאות בגנות הנשיא רוחאני. על פי עדויות גולשים בטוויטר, המפגינים צעקו "מוות לרוחאני", וכינו את נשיא איראן "דיקטטור". בין היתר, הם הניפו את הסיסמה "שכחו מסוריה, חשבו עלינו", בגנות המעורבות של טהרן במלחמת האזרחים במדינה. בחלק מהציוצים נטען כי במהלך ההפגנה במשהד השתמשו כוחות הביטחון האיראניים בגז מדמיע נגד המשתתפים, וכמה מפגינים נפצעו. 

הבוקר פרסם שר הפנים של איראן, עבד רידא רחמאני, הודעת אזהרה למפגינים המוחים ברחבי המדינה בימים האחרונים, שבה הצהיר כי משרדו מתכוון "לטפל באנרכיה". לדבריו, השלטון בטהראן "יגיב לכל שימוש באלימות ונגד כל מי שיעורר מהומות". אל רחמאני הצטרף גם הבכיר במשמרות המהפכה של איראן, עיסמאעיל קוסווארי, שאיים להגיב "באגרוף ברזל" אם ההפגנות יימשכו. במקביל, דווח כי איראן קראה לאנשי כוחות הביטחון להתייצב ביחידותיהם "מחשש להסלמה".

פעיל אופוזיציה בכיר במדינה התראיין הבוקר לכאן רשת ב' בתכנית "השעה הבינלאומית", ואמר כי לא הרפורמיסטים הם שעומדים מאחורי גל ההפגנות הנוכחי. בשיחה מטורקיה התריע הבכיר כי "הסכנה שהמעמד הנמוך יוביל להפיכה באיראן היא גדולה מאוד".

"המצב הכלכלי גרוע. הפערים בין המעמדות משמעותיים ביותר, וזו סכנה גדולה", הסביר א' את המניעים שהוציאו המונים לרחובות. למרות זאת, לדבריו, "ההפגנות הנוכחיות לא מעידות ב-100% על כוונה כלשהי. עדיין לא ברור אם העם רוצה בהפלת המשטר, או שהם יסתפקו בשיפור המצב הכלכלי".

הפעיל בשורות הרפורמיסטים באיראן הסביר כי "דווקא דורשי הרפורמה, שהשתתפו בהפגנות ב-2009, כלל לא מעורבים כרגע. הם סבורים שתומכיו של חמינאי משתפים פעולה עם המפגינים למען מטרה משותפת אחת – הפלת שלטון רוחאני, כלומר שזו מין הצגה".

בעקבות המחאה הגוברת, שהתפשטה בסוף השבוע לערים נוספות, דווח כי משטר האייתוללות החל להגביל את הגישה לאינטרנט באזורים נרחבים במדינה. בין היתר, נטען כי אפליקציית המסרים "טלגרם", שבה משתמשים 40 מיליון מתושבי איראן, נחסמה. שר התקשורת האיראני אף פנה למנכ"ל החברה, פאוול דורוב, שהתחייב "לשקול בחיוב" הסרה של קבוצות מתנגדי משטר, הקוראות לטענתו לאלימות. בשעות הצהריים כבר נטען כי הגישה לכל הרשתות החברתיות באיראן נחסמה לחלוטין.

גולשים איראנים דיווחו מאז אתמול כי מספר ספקיות חסמו את הגישה לאינטרנט, בהן גם Hamrahe Aval – הספקית הגדולה ביותר באיראן, שמוחזקת בידי משמרות המהפכה. סמוך לחצות פורסם בסוכנות הידיעות AFP שהגישה לרשת נחסמה לחלוטין, אך חזרה לפעול תוך זמן קצר. ברשת טוויטר פורסמה ביממה האחרונה תמונה של הודעת SMS, שאותה קיבלו לכאורה אנשי כוחות הביטחון באיראן, הקוראת להם להתייצב מידית ביחידותיהם "מחשש להסלמה".

הפופולריים