איראן: 12 הרוגים במחאות; רוחאני: "ישראל וארה"ב מסיתות את העם"

רוחאני: "ישראל וארה"ב מסיתות נגדנו"; 12 נהרגו
הטלוויזיה הממלכתית ברפובליקה האסלאמית דיווחה על קורבנות בנפש בעימותים ברחבי המדינה: "חמושים ניסו להשתלט על תחנות משטרה ובסיסי צבא". הנשיא: ישראל וארה"ב מקנאות בהצלחתנו ומנסות לנקום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בטהראן
צילום: צילום: אי-פי

הטלוויזיה האיראנית הממלכתית דיווחה היום (שני) כי לפחות 12 מפגינים נהרגו במהלך המחאה הנרחבת נגד השלטון הנמשכת זה חמישה ימים. בדיווח נטען כי כוחות הביטחון האיראניים נאלצו להדוף "מפגינים חמושים" שניסו להשתלט על תחנות משטרה ובסיסי צבא במדינה.

הנשיא חסן רוחאני האשים את ישראל וארצות הברית בהסתה נגד השלטון. "האויב הודיע באופן ישיר שהוא יעביר את המערכה לתוך טהראן, האויבים כועסים על ההצלחה וההתקדמות של העם האיראני", אמר בפגישה עם ראשי ועדות הפרלמנט. "העם האיראני מסרב להיכנס לאווירה של הרס. התנגדות וביקורת קיימת באופן חופשי במסגרת החוק, אך העם האיראני יגיב למפרי הסדר ופורעי החוק".


כלי תקשורת אחרים באיראן דיווחו כי שניים מההרוגים נורו למוות במהלך הפגנה בדרום-מערב המדינה. סוכנות הידיעות ILNA ציטטה הבוקר את חבר הפרלמנט האיראני הדייתולה חאדמי, שאמר כי הוא "לא יודע אם המפגינים נורו על ידי משתתפים בתהלוכת המחאה, או על ידי המשטרה. הנושא הזה נמצא כעת תחת חקירה".

אתמול התייחס הנשיא רוחאני בפעם הראשונה לגל ההפגנות, ואמר כי "האיראנים מבינים את המצב הרגיש של המדינה והאזור, והם יפעלו בהתאם לאינטרסים הלאומיים". לדבריו, "הפגנות והעברת ביקורת הן זכויות של האזרחים, אך אסור שהן יובילו לאלימות".

רוחאני תקף את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שצייץ בטוויטר כי השלטון באיראן מושחת. "מי שכינה את האיראנים טרוריסטים, לא יכול להזדהות עם העם האיראני", טען. עוד אמר נשיא האיראני: "אנחנו צריכים לפעול בשקיפות ולהילחם בשחיתות. אנשים צריכים לדעת על הבעיות שיש במדינה על בסיס יום יומי. אם יש בעיה עם מוסדות כספיים או שלטוניים, העם צריך לקבל תשובות". רוחאני הוסיף כי הוא "מודה לכל אנשי כוחות הביטחון על הסבלנות שהפגינו ועל-כך שלא נהגו באלימות כלפי העם".

האזינו: בכיר באופוזיציה האיראנית בשעה הבינלאומית על המחאה הגוברת

"המצב הכלכלי גרוע. הפערים בין המעמדות משמעותיים ביותר, וזו סכנה גדולה", הסביר אתמול א', פעיל אופוזיציה ורפורמיסט איראני, בשיחה עם ערן סיקורל ומואב ורדי בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב'. למרות זאת, לדבריו, "ההפגנות הנוכחיות לא מעידות ב-100% על כוונה כלשהי. עדיין לא ברור אם העם רוצה בהפלת המשטר, או שהם יסתפקו בשיפור המצב הכלכלי".

הפופולריים