מקורבנות לילדי חג המולד: האומן הסורי שמנסה להעניק תקווה

האומן שמנסה לתת תקווה לילדי הקורבנות בסוריה
אליאס זח'ור אסף תמונות של ילדי קורבנות ממלחמת האזרחים בסוריה והפך אותן לתמונות שמחות בסימן חג המולד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אחת מהתמונות של האמן הסורי
צילום: דף הפייסבוק של ההופינגטון פוסט בשפה הערבית

בימים האחרונים פרסם האומן הסורי, אליאס זח'ור, שורה של עיצובים בסימן חג המולד שניסו להפיח תקוות ואופטימיות עבור ילדי סוריה. אותם ילדים שממשיכים להיות הקורבנות של מעגל הדמים האינסופי במדינה שנמשך מאז מרץ 2011.

בתמונות המדוברות נראים מספר ילדים שתועדו במלחמה בין משטר אסד למתנגדיו במצבים שונים. אחד מהם, למשל, החזיק בתמונה המקורית תרמילים של כלי נשק, אך בתמונה המעוצבת של האומן הסורי, התרמילים הפכו לקופסת מתנה והילד לפתע עטה ביגוד אלגנטי.

בתמונה אחרת נראה ילד מביט מההריסות כשלפניו נעליים של ילדים, ובתמונה המהונדסת של האומן התפאורה השתנתה לחגיגית וצבעונית. בתמונה נוספת נראית ילדה שפניה מפויחות ועצובות, אך בתמונה המהונדסת היא לבושה היטב לרגל החורף ומחייכת. האומן הסורי, למרבה הצער, סירב לשוחח עם כאן חדשות על הנושא.

מנסה להעניק תקווה. תמונות הילדים הסורים (מתוך העמוד הרשמי של הפרויקט בפייסבוק)

באתר החדשות הבינערבי "הפטינגטון פוסט" הפיצו בפייסבוק את תמונותיו של האומן וכתבו: "שורה של עיצובים לאומן הסורי, אליאס זח'ור, שביטא באמצעותם את המציאות של ילדי סוריה כתוצאה מהמלחמה המתלקחת בארצו ואת המציאות שהוא מייחל שהם יחוו אותה. האם השנה החדשה תביא עמה שלום לילדי סוריה?".

נראה שהתשובה לכך שלילית. רק אתמול, שעות ספורות לפני השנה החדשה, תועד ילד שמת בזרועות אביו כתוצאה מהפצצה של משטר אסד בפרברי אידליב, בצפון מערב המדינה. הבוקר פרסמה לשכת הנשיאות הסורית ברכת שנה אזרחית טובה ממשפחת אסד, שביקרה בסוף השבוע פצועים סורים באזור חומס.

הרשת הסורית לזכויות האדם טענה בדוח שפרסמה ביממה האחרונה שבמהלך 2017 נהרגו בסוריה 10,200 אזרחים, ביניהם כנראה אמו של התינוק, כרים, בן החודשיים, שאיבד גם את עינו בהפצצה של משטר אסד באזור א-רוטה המזרחית בפרברי דמשק בסוף אוקטובר, והפך לסמל החדש לזוועות שחווים ילדי סוריה ולמושא של הזדהות כלל עולמית.

אך נראה שהילדים הסורים יצטרכו הרבה יותר מסמלים או מקמפיינים של הזדהות כדי ששנת 2018 תהיה עבורם הרבה פחות מדממת וקטלנית.

הפופולריים