9 הרוגים הלילה באיראן; חמינאי בתגובה ראשונה: "האויבים הציתו מחאה בארצנו"

9 הרוגים באיראן; חמינאי: "אויבינו הציתו מחאה"
גל המחאה ברפובליקה האסלאמית מסלים, ועל פי רשת "אל-ערבייה" 20 בני אדם נהרגו מאז תחילתו. המנהיג העליון האשים כי גורמים חיצוניים "הציתו מחאה באמצעות נשק, כסף וסוכנים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה בטהראן נגד המשטר האיראני
צילום: צילום: אי-פי

תשעה בני אדם נהרגו הלילה (שלישי) בגל המחאה המסלים ברחבי איראן, כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. על פי דיווח של רשת "אל-ערבייה", מאז שהחלו ההפגנות נגד השלטון לפני שישה ימים, נהרגו כבר 20 בני אדם – בהם 17 מפגינים ושלושה שוטרים.

תיעוד: הפגנה הלילה בבירה טהראן

מפגינים בעיר איספהאן, הלילה:


היום התייחס לראשונה המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי למחאה בארצו, והאשים כי גורמים חיצוניים הם שעומדים מאחוריה. "האויבים הציתו את המחאות בארצו, באמצעות כסף, נשק וסוכני ביון", צוטט חמינאי בטלוויזיה המקומית.

המהומות הלילה כללו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים בכמה ערים. בין היתר, דווח על שוטר שנורה למוות בהפגנה בעיר נג'פעבד במרכז איראן. ככל הידוע, מאות מפגינים נעצרו על ידי כוחות הביטחון האיראניים בששת ימי המחאה.

פרשנות: לאזרחי איראן נמאס לשלם את מחיר הסנקציות >>

בתוך כך, רשת "פוקס ניוז" האמריקנית פרסמה הבוקר מסמך שממנו עולה כי המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי נפגש עם גורמים בכירים בהנהגת המדינה ובכוחות הביטחון המקומיים, ודן עימם בדרכים להרגיע את המחאה. על פי המסמך, ההפגנות של הימים האחרונים הובילו לפגיעה בכלכלה האיראנית. עוד נטען כי הן "מאיימות על ביטחון המשטר, ולכן יש למצוא דרך לצאת מהסיטואציה הזו".


אמש הגיב ראש הממשלה נתניהו להאשמות שהשמיע נשיא איראן, שלפיהן ארצות הברית וישראל עומדות מאחורי המחאה בארצו. בסרטון שהעלה לחשבון היוטיוב הרשמי של ראש הממשלה ציין נתניהו כי לשכתו ביקשה מהשרים להמעיט בהתייחסויות לגבי האירועים באיראן, והוסיף כי הוא מאחל בהצלחה לעם האיראני במרדפו לחירות.

"שמעתי היום את טענתו של הנשיא רוחאני שישראל עומדת מאחורי ההפגנות באיראן", אמר נתניהו. "לא רק שזה שקר, זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר. איראנים אמיצים נוהרים לרחובות. הם חותרים לחופש, לצדק, לחירויות הבסיסיות שנשללו מהם במשך עשרות שנים".

הפופולריים