טראמפ נגד קים ג'ונג און: "גם לי יש כפתור גרעיני - והוא גדול יותר"

טראמפ נגד קים: "הכפתור הגרעיני שלי גדול יותר"
נשיא ארה"ב השיב למנהיג קוריאה הצפונית, שאמר כי יש לו כפתור גרעיני על השולחן. לאחר חמש שנים, פתחה הדיקטטורה המבודדת את הגבול עם הדרום כדי לקיים דיאלוג
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב הלילה (רביעי) להתבטאות של מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, אתמול, שבה הוא הודיע כי כוחותיה הגרעיניים של קוריאה הצפונית "הושלמו" וכי על ארצות הברית לדעת כי "הכפתור הגרעיני" נמצא על שולחנו. הנשיא האמריקני כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אנא הודיעו לקים ג'ונג און כי לא רק לו יש כפתור גרעיני על השולחן, גם לי יש אחד. אלא ששלי גדול יותר, חזק יותר וממש עובד".

הנשיא הצפון קוריאני הורה היום לפתוח את קו הגבול עם קוריאה הדרומית בשעה 08:30 (שעון ישראל) על מנת לקיים דו-שיח בין המדינות, כך הודיע גורם צפון קוריאני בטלוויזיה הממלכתית. ההצהרה של השליט הצפון קוריאני מגיעה יום לאחר שקוריאה הדרומית הציעה לקיים שיחות רמות דרג עם הצפון, בתגובה לנאומו של קים ג'ונג און, בו הבהיר כי הוא פתוח לשיחות עם סיאול.

על פי הדיקטטורה המבודדת, מטרת השיחות הינה ליצור דיאלוג בנודע לאפשרות של שליחת משלחת צפון קוריאנית לאולימפיאדת החורף שצפויה להיערך בקוריאה הדרומית החודש. דובר נשיא קוריאה הדרומית אומר כי ההחלטה מצד הצפון לפתוח את הקו החם בין המדינות היא התפתחות משמעותית.

הקו החם פעל מאז 1972 ואפשר למנהיגי שתי המדינות לתקשר בצורה ישירה. קוריאה הצפונית ניתקה את הקו ב-2013 כאשר פרשה מהסכם שביתת הנשק של 1953.


לפני יומיים אמר קים ג'ונג און, בנאום לשנה החדשה, כי הוא מקווה שמשחקי החורף בקוריאה הדרומית יהיו מוצלחים וכי הוא מעוניין לשלוח משלחת ספורטיבית. לדבריו, אפשרי שתהיה פגישה בין נציגים מהצפון והדרום בנושא. מוקדם יותר היום הביעה קוריאה הדרומית נכונות להשתתף במפגש.

במחלקת המדינה האמריקנית הגיבו על ההתפתחויות האחרונות וניסיונות ההתקרבות של פיונגיאנג לסיאול ואמרו כי אפשרי שקים ג'ונג-און מנסה לחבל ביחסים בין קוריאה הדרומית לארצות הברית וכי וושינגטון סקפטית בקשר לכוונות של קים.

הפופולריים