ארדואן מזהיר את ישראל: "אם אין לך זכות על מה שאתה רוצה, תפסיד הכל"

"אם אין לך זכות על מה שאתה רוצה, תפסיד הכל"
נשיא טורקיה מבקר בצרפת וממשיך לבקר את ישראל. הוא טען שעמדתו בנוגע לירושלים "איננה עמדה רגשית". שר החוץ הטורקי בראיון בלעדי לכאן: "לא נשקפת סכנה להמשך היחסים בין טורקיה ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה ארדואן ונשיא צרפת מקרון
צילום: צילום: אי-פי

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, שמבקר בצרפת, הזהיר היום (שישי) את ישראל ואמר כי "אם אין לך זכות על מה שאתה רוצה, אתה עלול להפסיד את כל מה שזכית בו". ארדואן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו עמנואל מקרון.

ארדואן הוסיף כי עמדתה של טורקיה בשאלת הסכסוך הישראלי-פלשתיני וירושלים "איננה עמדה רגשית. צריך לתת לכל צד את הזכויות המגיעות לו". עוד אמר הנשיא הטורקי כי "טורקיה תומכת בפתרון של שתי מדינות" בשאלת ירושלים ציין ש"יכולנו לראות בהצבעה באו"ם מה חושבות רוב המדינות".

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'אבושאולו הסביר את דבריו החריפים של ארדואן, שתוקף את ישראל בכל הזדמנות, ואמר בראיון בלעדי לכתבנו גדעון קוץ כי "מידת הנימוס בתגובותיה של טורקיה היא כמידת התוקפנות של ישראל כלפי הפלשתינים". עם זאת ציין צ'אבושאולו כי לדעתו "לא נשקפת סכנה להמשך היחסים בין טורקיה ישראל" בשל אינטרסים משותפים. "כשחתמנו על ההסכם והחזרנו את היחסים לקדמותם  ציפינו לגישה חיובית יותר מישראל והבהרנו מראש כי לא נוכל להשלים עם תוקפנות נגד הפלשתינים בעזה ובירושלים".

"איננו אנטישמים בניגוד למה שנאמר עלינו. היהודים החיים בטורקיה והישראלים המבקרים בה יכולים להעיד על כך, אבל האווירה קשה. הפתרון היחיד הוא של שתי מדינות ישראלית ופלשתינית שיחיו זו בצד זו", אמר צ'אבושאולו. הוא הוסיף כי "טורקיה מוכנה שוב להציע את שירותיה כדי לתווך בין שני הצדדים, כפי שעשתה בשעתה בין ישראל וסוריה, למרות שהתיווך לא הצליח אז בסופו של דבר".

מקרון אמר כי כבר הביע את עמדתו נגד הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל והדגיש את עמדתה של צרפת כי "צריך להתקיים משא ומתן ישיר בין הישראלים לפלסטינים לפתרון של שתי מדינות עם ירושלים כבירה של כל אחת מהן, במסגרת הסכם מעוגן בחוק הבינלאומי".

הפופולריים