הנסיכים הסעודיים נעצרו לאחר שמחו על הדרישה שישלמו מים וחשמל

סעודיה: נסיכים מחו על הדרישה לשלם מים, ונעצרו
באתר האינטרנט הסעודי "סבק" מדווח כי 11 נסיכים נעצרו אחרי שהתקהלו ליד אחד מהארמונות בריאד ודרשו שהמדינה תמשיך להסדיר עבורם את תשלום החשמל והמים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלך סעודיה
צילום: צילום: אי-פי

אתר החדשות הסעודי "סבק" דיווח הבוקר (שבת) על תקרית חריגה במיוחד שאירעה ככל הנראה ביממה האחרונה בריאד. לפי הדיווח, 11 נסיכים התקהלו ליד ארמון בבירת סעודיה כדי למחות על צו מלכותי של מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, שלפיו המדינה תפסיק לשלם עבור הנסיכים את החשמל והמים. בנוסף הם מחו על פסק דין נגד אחד מבני משפחתם ודרשו שיינתן לו פיצוי כספי.

הנסיכים, לפי הדיווח, לא הסכימו לעזוב את המקום גם אחרי שהוסבר להם שדרישותיהם אינן צודקות, מה שגרם למשמר המלכותי להתערב ולהכניסם למעצר והם צפויים לעמוד למשפט. לפי שעה לא נמסרה הודעה רשמית בנושא מהצד הסעודי, אך הדיווח המדובר כבר מצוטט בהרחבה בתקשורת הערבית כולל ברשת אל-ג'זירה הקטארית.
הגורמים שצוטטו באתר החדשות הסעודי אמרו כי "ההנחיות הנכבדות ברורות ומדגישות שכולם שווים בפני החוק. מי שלא יעמוד בכללים ובהנחיות יעמוד לדין, יהיה אשר יהיה".

מאז תחילת חודש נובמבר הכריז מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, על מלחמת חורמה בשחיתות של בכירי השלטון. המהלך, אותו מוביל יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, כלל מעצר המוני של נסיכים ובכירי ממשל נוכחיים וקודמים שנחקרו והוכנסו, לפי הפרסומים, למעצר באחד מהמלונות היוקרתיים בריאד.

על פי ההצהרות של הבכירים בסעודיה יותר מ-300 בני אדם הוזמנו לחקירה בנושא, רובם הסכימו להסדר כספי שבמסגרתו יחזירו לפחות חלק מהכספים שהם שלשלו לכיסיהם. הצפי הוא שהשלטונות בסעודיה יקבלו כ-100 מיליארד דולר כתוצאה מאותם הסדרים.

במקביל לפנות בוקר הוציא מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, שורה של צווים מלכותיים שנועדו להיטיב עם העובדים בממלכה ולאפשר להם להתמודד עם יוקר המחיה ולמנוע תסיסה בקרב הציבור. הצווים האלה פורסמו ימים ספורים אחרי שהממלכה הטילה לראשונה מע"מ על מוצרי הצריכה, מהלך שהצריך גם הזנקה של מחירי הדלק. מהלכים שהם חלק מהרפורמות הכלכליות שמנהיג יורש העצר הסעודי בניסיון להבריא את הכלכלה ולסגור את הגרעון התקציבי.

הפופולריים