"שיח השנאה נגד בני הרוהינגה במיאנמר הופץ באמצעות פייסבוק"

"שיח השנאה נגד הרוהינגה הופץ באמצעות פייסבוק"
לפי מחקר שפורסם לאחרונה, הרשת החברתית שימשה פלטפורמה להפצת מסרים של בודהיסטים לאומנים נגד המיעוט המוסלמי. הממצאים מראים כי שיא הפעילות בפייסבוק היה בסוף אוגוסט 2017, אז החל הטיהור האתני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני הרוהינגה
צילום: צילום: אי-פי

שיח השנאה נגד בני הרוהינגה המוסלמים במיאנמר הופץ באמצעות פייסבוק, כך עולה מתחקיר שמתפרסם היום (שלישי) ב"גרדיאן" הבריטי. לפי מחקרו של האנליסט ריימונד סארטו, שבחן 15 אלף פוסטים מטעם הקבוצה הבודהיסטית הקיצונית "MA BA", שיא פרסום הפוסטים הגיע בין ה-24 ל-25 באוגוסט 2017, אז כוחות הממשל במיאנמר החלו במה שהוגדר על ידי האו"ם כטיהור אתני, והביאו להימלטות של יותר מ-600 אלף מבני הרוהינגה.

סראטו בחן פוסטים של גורמים בודהיסטיים לאומנים במיאנמר שהחלו להתפרסם בפייסבוק מיוני 2016, כאשר לפי מחקרו, בתקופת השיא בסוף אוגוסט נרשמה עלייה של 200% בפעילות של שיח שנאה נגד בני הרוהינגה ברשת החברתית. בנוסף, חלק מהפוסטים היו "פייק ניוז" על אגירת נשק מצד המוסלמים, במטרה כביכול לבצע טבח בבודהיסטים.

"פייסבוק בהחלט עזרה לגורמים מסוימים בחברה במיאנמר לעצב את השיח של הסכסוך במדינה", אמר סראט על מחקרו. "היו מקרים בעבר שבהם פייסבוק הפיצה שיח שנאה, אך במקרה הזה זה היה משמעותי יותר".

בראיון שהעניק אמש מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, לרשת VOX, הוא טען כי המערכת שלהם זיהתה את העלייה בהסתה, אך היא הגיעה משני הצדדים, כלומר גם מהבודהיסטים וגם מהמוסלמים. עם זאת, ממצאי המחקר של האנליסט סראטו מצטרפים להאשמות קודמות מצד גורמים שונים במיאנמר ובאו"ם על כך שפייסבוק משמשת כבמה להפצת השנאה נגד בני הרוהינגה. בנוסף, האשמות אלה נגד פייסבוק, מגיעות במקביל לסערה המתנהלת סביב הרשת החברתית והשימוש שנעשה במידע של משתמשים פרטיים.

האו"ם קבע כי הממשל במיאנמר מבצע טיהור אתני בבני הרוהינגה הגיעה לאחר שפורסמו עדויות על מעשי רצח, הוצאות להורג, אונס והתעללויות שבוצעו בהם. לפני מספר חודשים פרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" דוח חמור בנושא שקבע כי מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינגה, שהיא בבחינת פשע נגד האנושות. הדוח הציג את תוצריה של חקירה בת שנתיים, שמצאה כי מתקיימת אפליה מערכתית כלפי המיעוט המוסלמי, המתבטאת בנישול ואף בהתעללות ב"כלא באוויר הפתוח".

"ראינו אצל הפליטים פגיעות גב, פגיעות בגפיים התחתונות ועוד. ברור לנו שאלה פגיעות של אנשים שבורחים", סיפרה לכאן חדשות בחודש דצמבר האחרון ד"ר רנית מישורי, רופאה הפעילה בארגון "רופאים ללא גבולות". "שמענו גם על ילדים שנרצחו בפני הוריהם, שנזרקו על הרצפה, תינוקות שרוצצו את גולגולתם באבנים. שמענו על מקרי אונס והתעללות מינית בנערות ובילדות באופן קבוצתי. אתה נכנס לאוהל במחנה הפליטים, ולא משנה לאן אתה הולך – תהיה שם משפחה או אנשים שקרה להם משהו".

הפופולריים