דיווחים בסוריה: כ-150 הרוגים במתקפה כימית של משטר אסד

דיווח: כ-150 הרוגים במתקפה כימית של משטר אסד
עשרות בני אדם, ובהם ילדים ונשים, נהרגו בפרבר של דמשק דומא בעת ששהו במקלטים מחשש להפצצות. כאלף איש נפגעו משאיפת גזים רעילים. ארה"ב: רוסיה צריכה להפסיק מיידית את תמיכתה באסד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילדים שנפגעו בתקיפה הכימית
צילום:

כ-150 בני אדם נהרגו הלילה (ראשון) במתקפה כימית של משטר אסד על דומא, פרבר של דמשק – כך על פי דיווח ברשת אל-ג'זירה בהסתמך על פעילי אופוזיציה. בין ההרוגים ילדים ונשים, חלקם אף נחנקו למוות בעת ששהו במקלטים ובמרתפים מחשש שייפגעו בהפצצות. בנוסף לכך, כאלף איש נפגעו משאיפת גזים רעילים.

על פי דיווח ברשת סקיי ניוז בערבית, בהתבסס על גורמים רפואיים, במתקפה הכימית נעשה שימוש בגז סארין. אותם מקורות הוסיפו כי חייהם של יותר מאלף איש בסכנה אם לא יוכנס סיוע רפואי דחוף לאזור. בית החולים באזור הופצץ לפני כמה ימים.

משטר אסד מכחיש בתוקף את הדיווחים על שימוש בנשק כימי בדומא. גורם סורי מסר כי מדובר בהצגה של ארגוני המורדים, וכי הצבא הסורי, שרושם התקדמות בלחימה בשטח, אינו זקוק כלל לחומרים הכימיים שנטען כי הוא עושה בהם שימוש. בשבועיים האחרונים הודיעו דמשק ומוסקבה כי יש בידיהן מידע שהמורדים יעשו שימוש בנשק כימי ויאשימו את כוחות המשטר באחריות למעשה.

באופוזיציה הסורית קוראים לידידי העם הסורי להתערב כדי לעצור את מעשי המשטר. בנוסף, באופוזיציה האשימו את הקהילה הבינלאומית באוזלת יד אל מול המעשים של המשטר הסורי.

תיעוד מדומא - תמונות קשות לצפייה:


ארצות הברית תקפה את סוריה ובעלת בריתה רוסיה. בהודעה של מחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי הדיווחים על אודות נפגעים רבים בתקיפה הכימית בדומא אושרו, וכי היא דורשת תגובה מיידית מהקהילה הבינלאומית. עוד קראה בהודעה לרוסיה להפסיק באופן מיידי את התמיכה בממשל אסד ולעבוד עם הקהילה הבינלאומית על מנת למנוע תקיפות בנשק כימי.

גורם אמריקני אמר לרשת אל-ג'זירה כי וושינגטון מקבלת עדכונים שוטפים על המתרחש בדומא. הוא הטיל על רוסיה את האחריות המלאה על הטבח.

בסוף השבוע התפוצץ המשא ומתן בין רוסיה לארגון המורדים "צבא האסלאם", שאנשיו פועלים בדומא. ככל הנראה, ביקשו אנשי הארגון להמשיך ולפעול בדומא כמיליציה בחסות המשטר, ומשנדחו התנאים שהציבו, קרס ההסכם וצבא אסד חידש את המתקפה.

בכירי בארגון המורדים "צבא האסלאם", מוחמד עלוש, אמר לרשת "אל-ערביה" כי משטרו של אסד עשה הלילה שימוש בגז מסוג חדש. לדבריו, אסד מבקש לעשות טרנספר לתושבים בדומא, או להשמידם בגז. הוא ציין כי גורמים בקהילה הבינלאומית עודכנו במתרחש בדומא.

לפני שנה בדיוק התרחשה מתקפה כימית דומה בעיירה חאן שייחון שבאזור אידליב, בה נהרגו יותר מ-80 בני אדם ונפצעו כ-400. בספטמבר האחרון קבעו חוקרים מטעם האו"ם כי כוחות אסד ביצעו שבע מתקפות כימיות בין החודשים אפריל ויולי 2017, חרף הכחשות המשטר.

הפופולריים