טראמפ הכריז: "ארצות הברית מבטלת את הסכם הגרעין עם איראן"

טראמפ הכריז: "מבטלים את הסכם הגרעין עם איראן"
נשיא ארה"ב הודיע בהצהרה בבית הלבן כי ארצו תחדש את העיצומים הכלכליים על איראן. "ההסכם פגום במהותו ועלול היה להוביל למירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", קבע טראמפ. באיראן הגיבו: "ארצות הברית לא עומדת בהתחייבויות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז הערב (שלישי) במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי הוא מבטל את חלקה של ארצו בהסכם הגרעין עם איראן. "אני מודיע היום כי ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר טראמפ.

טראמפ פתח את ההכרזה ותקף את משטר האייתוללות באיראן: "אני רוצה לעדכן את העולם בנוגע לניסיונות שלנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. המשטר האיראני הוא המייצא העיקרי של טרור. אף פעולה של המשטר לא הייתה יותר מסוכנת מהניסיון להגיע לנשק גרעיני".

לדברי הנשיא האמריקני, "בתאוריה, הסכם הגרעין היה אמור להגן על ארצות הברית ובעלות בריתה מפני פצצה. אך במציאות, ההסכם אפשר לאיראן להעשיר אורניום ולהגיע על סף נשק גרעיני. היה אפשר להגיע להסכם טוב, אבל זה לא קרה. היום יש לנו הוכחה שאיראן לא חיפשה רק תכנית גרעין למטרות שלום. ראינו השבוע את ההוכחה לכך בזכות ישראל. אפילו אם איראן תפעל על פי ההסכם, הוא יאפשר לה להיות על סף נשק גרעיני, מה שיביא למירוץ חימוש במזרח התיכון".

טראמפ המשיך: "ההסכם גם לא מתייחס לפיתוח הטילים בעלי ראש חץ גרעיני או לתמיכה בטרור. הבהרתי שאם ההסכם לא יתוקן, ארצות הברית לא תהיה חלק ממנו. איננו יכולים למנוע פצצת גרעינית של איראן בהסכם הנוכחי. ההסכם האיראני פגום במהותו. אם לא נעשה דבר, נדע בדיוק מה יקרה. מדינת נותנת החסות לטרור מספר אחת תהיה בלעת הנשק המסוכן בעולם".

איראן הגיבה: "ארה"ב לא עומדת בהתחייבויות"

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לביטול ההסכם, ואמר כי "איראן היא זו שעמדה במחויבותיה, וארצות הברית לא. זה מה שאמרנו במשך 40 שנה". הוא הוסיף כי "האמריקנים תמיד היו עוינים כלפי איראן והאזור, כולל ההתערבות בעיראק וסוריה".

עוד אמר נשיא איראן: "האם הייתה פעולה כלשהי לטובת אזרחי איראן? על בסיס מה שסבא"א אמרו, איראן עמדה בהתחייבווית שלה על פי ההסכם, שהיה בתמיכה של מועצת הביטחון. לפיכך ארצות הברית רשמית הכריזה הערב שהיא לא מתייחסת להתחיבויות בינלאומיות".

רוחאני הוסיף כי "ראינו תמיכה של המשטר הציוני, שרצח את מדעני הגרעין שלנו ומבצע פשעים נגד אזרחי האזור ופלסטין. נבדוק ונראה האם בתמיכת שאר המעצמות אפשרי לשמור על ההסכם".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי "נעבוד באופן קולקטיבי על מסגרת רחבה יותר, בנוגע לפעילות גרעינית, התקופה לאחר 2025, טילים בליסטיים, ויציבות במזרח התיכון". משרד החוץ הרוסי פרסם הודעה לפיה "יציאתארצות הברית מהסכם הגרעין מהווה איום לביטחון הבינלאומי".

שגריר ארצות הברית בסעודיה, ח'אלד בן סלמאן, אומר הערב כי סעודיה תומכת באופן מלא בהחלטתו של נשיא ארצות הברית לסגת מהסכם הגרעין. השגריר הוסיף כי תמיד היו לסעודיה הסתייגויות לגבי תנאי ההסכם, תכנית הטילים הבליסטית של איראן והתמיכה שלה בטרור באזור.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה בעקבות החלטת טרמאפ כי "האיחוד האירופי מחויב לשמר את הסכם הגרעין וכך אנו מצפים משאר הגורמים. אני מסיימת עם מסר לעם האיראני - אל תתנו לאף אחד להרוס את ההסכם".


עוד לפני ההכרזה, גורמים בכירים בוושינגטון העריכו היום כי טראמפ יודיע שהוא יאפשר להטיל עיצומים כלכליים על איראן – צעד ראשון לקראת נסיגה אמריקנית מההסכם בין הרפובליקה האסלאמית לבין שש המעצמות.

בישראל נרשמה ביממה האחרונה דריכות רבה לקראת ההכרזה של הנשיא האמריקני, שמגיעה בעיצומה של תקופה מתוחה מול איראן, בעיקר ברקע התבססותה בסוריה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמר על עמימות בנושא הבוקר עם המראתו לפסגה בקפריסין ואמר: "אני מציע להמתין ל-21:00".

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, התייחס הבוקר בכאן רשת ב' להצהרה של טראמפ – והבהיר כי היא תהיה מכוננת מבחינתה של ישראל. בנט הדגיש כי הוא תומך ביציאה של ארצות הברית מההסכם עם טהראן: "הדרך לפצצה מיידית היא לא מהיום למחר. לוקח זמן מספק כדי למנוע את הדבר הזה. אם לא נצא מההסכם איראן תוכל לפרוץ לעשרות פצצות בו זמנית בעוד שבע שנים. לכן זה העיתוי הנכון לצאת מההסכם".

גם שר האוצר, משה כחלון, העריך אחר הצהריים כי טראמפ יבטל את הסכם עם האיראנים. "ההסכם איתם לא היה אמיתי. אין לזה מקום", קבע כחלון בכנס הרצליה. עוד הוא אמר: "אנחנו יודעים שאיראן רוצה להגיב. הצבא דרוך ומוכן למלחמה. אני לא רואה מדינה נורמלית שמרשה לעצמה טילים מכוונים אליה. אם ישראל תתן לאיראן להתבסס בסוריה, לא נדע להסביר לילדינו איך איפשרנו לדבר כזה לקרות - ולכן הפעולה הזו היתה מחוייבת. כל ממשלה היתה צריכה לפעול".

מנגד, גם באיראן נרשמה היערכות לאפשרות שטראמפ יודיע על נסיגה מהסכם הגרעין. בכיר במשטר בטהראן אמר היום לסוכנות הידיעות המקומית "פארס" כי איראן "לא תישאר פסיבית" אם ארצות הברית תפרוש מההסכם עימה. סגן מפקד משמרות המהפכה צוטט אף הוא בתקשורת האיראנית, ואמר כי הרפובליקה האסלאמית אינה מפחדת מהסנקציות האמריקניות או מאיום צבאי מכיוון וושינגטון. "אנחנו מוכנים לתרחיש הגרוע ביותר", הוא הבהיר.

הפופולריים