חמינאי לטראמפ: "עשית טעות גדולה"

חמינאי לטראמפ: "עשית טעות גדולה"
המנהיג העליון של איראן הגיב על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. "נאום טראמפ היה טיפשי ושטחי, היו בו לפחות 10 שורות של שקרים", הצהיר חמינאי. פוטין: "מודאג מהחלטת האמריקנים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיגה העליון של איראן, איתולה עלי חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

מנהיגה העליון של איראן, איתולה עלי חמינאי, אמר היום (רביעי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עשתה טעות גדולה כשהחליט לפרוש מהסכם הגרעין עם מדינתו."אתה עשית טעות גדולה, טראמפ". אמר חמינאי, והוסיף כי הנשיא האמריקני נשיא "נאום טיפשי ושטחי". עוד אמר מנהיגה העליון של איראן כי "אנו קיבלנו את הסכם הגרעין, אך הטינה כלפי הרפובליקה האסלאמית לא חדלה".

גם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס להודעת טראמפ, במקביל לביקור המדיני של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במוסקבה. לפי גורמים בקרמלין שצוטטו על ידי סוכנות הידיעות הרוסית RIA, פוטין אמר כי הוא "מודאג מאוד לאור החלטתה של ארה"ב לסגת מהסכם הגרעין עם איראן".

הבוקר בפרלמנט בטהראן הציתו מחוקקים איראנים את דגל ארצות הברית וקראו "מוות לאמריקה". ראש הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, אמר היום כי הכרזת טראמפ אמש הייתה "מופע דיפלומטי". הוא הוסיף כי היא "מהווה סכנה לשלום ולביטחון העולמיים".


עוד אומר לארגי'אני, כי "יציאתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין תבודד אותה" וכי "המעשה שלה הינו הפרה של אמנה בינלאומית". לאריג'אני הטיל ספק שמדינות אירופה יעמדו בהתחייבויות המופיעות בהסכם הגרעין, וציין כי "לאיראן אין שום מחויבות לכבד אותו". בנוסף, אמר לאריג'אני כי "לטראמפ אין את היכולות השכליות להתמודד עם נושאים העומדים לפתחו".

מפקד משמרות המהפכה באיראן, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר הבוקר כי "האירופאים לא יכולים לפעול בין איראן לארצות הברית בצורה עצמאית". הוא הוסיף: "הם כפופים לארצות הברית ועל כן גורלו של הסכם הגרעין ברור". עוד אמר ג'עפרי כי "היה ברור לחלוטין שאי אפשר לבטוח באמריקנים וזה הוכח שוב".

למרות פרישת ארצות הברית, נראה כי מדינות אירופה נחושות בינתיים להישאר בהסכם הגרעין. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה היום: "אסור לנו להטיל ספק בהסכם הגרעין. יחד עם זאת, אנחנו מחויבים לדון באשר ל'עסקה רחבה יותר', מעבר להסכם הגרעין".

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, אמר כי "כל עוד איראן תקיים אחר ההתחייבויות בהסכם הגרעין, בריטניה תישאר מחויבת להסכם. נעשה את הכול כדי להגן על האינטרסים המסחריים של בריטניה באיראן".

אמש הודיע טראמפ במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן כי הוא מבטל את חלקה של ארצו בהסכם הגרעין עם איראן. "אני מודיע היום כי ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר טראמפ.

הנשיא האמריקני הסביר את החלטתו ואמר כי "ההסכם לא מתייחס לפיתוח הטילים בעלי ראש חץ גרעיני או לתמיכה בטרור. הבהרתי שאם ההסכם לא יתוקן, ארצות הברית לא תהיה חלק ממנו. איננו יכולים למנוע פצצת גרעינית של איראן בהסכם הנוכחי. ההסכם האיראני פגום במהותו. אם לא נעשה דבר, נדע בדיוק מה יקרה - מדינת חסות הטרור מספר אחת תהיה בעלת הנשק המסוכן בעולם".

הפופולריים