טראמפ: "איראן תיכנס למשא ומתן - או שמשהו יקרה"

טראמפ: "איראן תיכנס למשא ומתן או שמשהו יקרה"
לאחר שהודיע על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, המשיך הנשיא האמריקני בטון התקיף נגד האיראנים. "אם הם יבחרו להתחיל מחדש בפיתוח הגרעין – יהיו לכך השלכות חמורות ביותר", אמר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום (רביעי) להודעה אמש כי מדינתו פורשת מהסכם הגרעין עם איראן ואמר: "הסנקציות על איראן יכנסו לתוקף בקרוב מאוד. היא תיכנס למשא ומתן  - או שמשהו יקרה". הנשיא האמריקני הוסיף כי "אם איראן תבחר להתחיל מחדש בפיתוח הגרעין – יהיו לכך השלכות חמורות ביותר".

טראמפ הודיע על פרישת ארצות הברית מההסכם במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן. "אני מודיע היום כי ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר טראמפ.

הנשיא האמריקני הסביר את החלטתו ואמר כי "ההסכם לא מתייחס לפיתוח הטילים בעלי ראש חץ גרעיני או לתמיכה בטרור. הבהרתי שאם ההסכם לא יתוקן, ארצות הברית לא תהיה חלק ממנו. איננו יכולים למנוע פצצת גרעינית של איראן בהסכם הנוכחי. ההסכם האיראני פגום במהותו. אם לא נעשה דבר, נדע בדיוק מה יקרה - מדינת חסות הטרור מספר אחת תהיה בעלת הנשק המסוכן בעולם".

בתגובה להחלטה, מנהיגה העליון של איראן, איתולה עלי חמינאי, אמר היום (רביעי) כי טראמפ עשה טעות גדולה כשהחליט לפרוש מהסכם הגרעין עם מדינתו."אתה עשית טעות גדולה, טראמפ". אמר חמינאי, והוסיף כי הנשיא האמריקני נשיא "נאום טיפשי ושטחי". עוד אמר מנהיגה העליון של איראן כי "אנו קיבלנו את הסכם הגרעין, אך הטינה כלפי הרפובליקה האסלאמית לא חדלה".

גם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס להודעת טראמפ, במקביל לביקור המדיני של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במוסקבה. לפי גורמים בקרמלין שצוטטו על ידי סוכנות הידיעות הרוסית RIA, פוטין אמר כי הוא "מודאג מאוד לאור החלטתה של ארה"ב לסגת מהסכם הגרעין עם איראן".

הבוקר בפרלמנט בטהראן הציתו מחוקקים איראנים את דגל ארצות הברית וקראו "מוות לאמריקה". ראש הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, אמר היום כי הכרזת טראמפ אמש הייתה "מופע דיפלומטי". הוא הוסיף כי היא "מהווה סכנה לשלום ולביטחון העולמיים".


למרות פרישת ארצות הברית, נראה כי מדינות אירופה נחושות בינתיים להישאר בהסכם הגרעין. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה היום: "אסור לנו להטיל ספק בהסכם הגרעין. יחד עם זאת, אנחנו מחויבים לדון באשר ל'עסקה רחבה יותר', מעבר להסכם הגרעין".

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, אמר כי "כל עוד איראן תקיים אחר ההתחייבויות בהסכם הגרעין, בריטניה תישאר מחויבת להסכם. נעשה את הכול כדי להגן על האינטרסים המסחריים של בריטניה באיראן".

נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח עם מקבילו האיראני חסן רוחאני ואמר לו שצרפת מעוניינת לשמר את הסכם הגרעין. עוד אמר מקרון בשיחה כי על איראן לכבד את הסכם הגרעין בכללותו.

הפופולריים