שר החוץ האיראני: "יהיה קשה לשמור את הסכם הגרעין בחיים"

"יהיה קשה לשמור את הסכם הגרעין בחיים"
בפגישה עם שר האנרגיה של האיחוד האירופי, הביע זריף חוסר שביעות רצון מהמחויבות האירופאית לשימור הסכם הגרעין. זאת על רקע פרישת ארה"ב מההסכם והדיווחים על כך ששאר המדינות דנות בהסכם חדש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד ג'וואד זריף
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום (ראשון) כי "הסכם הגרעין מאושפז בטיפול נמרץ. יהיה קשה מאוד לשמור אותו בחיים". את הדברים אמר זריף בפגישה בטהראן עם שר האנרגיה של האיחוד האירופי.

עוד אמר זריף כי "התמיכה הפוליטית של אירופה בהסכם הגרעין אינה מספקת. המחויבות האירופאית ליישום הנסכם אינה עולה בקנה אחד עם האפשרות שחברות אירופאיות יפסיקו לשתף פעולה עם איראן".

אתמול דווח בגרמניה כי דיפלומטים מאירופה, סין ורוסיה דנים בהסכם חדש שיוצע לאיראן. לפי הדיווח, בכוונת המדינות להציע סיוע כספי לטהראן, בתמורה לבלימת פיתוח הטילים הביליסטיים והפסקת המעורבות שלה בנעשה באזור.

בשבוע הבא יגיעו הפקידים לפגישה בווינה, שתנוהל על ידי הלגה שמיד, בכירה באיחוד האירופי. גרמניה, צרפת, בריטניה, רוסיה וסין ידונו במהלך הפגישה בצעדים הבאים שלאחר פרישתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מההסכם. ארצות הברית עצמה לא תקח חלק בפגישה, וטרם ידוע אם גורמים איראניים יקחו בה חלק. 

בהסכם שנחתם בשנת 2015, הסכימה איראן לתנאים הנוגעים לתכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת הסנקציות שהטיל עליה המערב. אחת הטענות המרכזיות של ממשל טראמפ הייתה שההסכם לא עוסק כלל בתכנית הטילים של איראן או בתמיכת המדינה בארגוני טרור ברחבי המזרח התיכון.

"אנחנו צריכים להתרחק מהשם 'הסכם הגרעין של וינה' ולהוסיף אלמנטים נוספים - רק זה ישכנע את טראמפ להסכים להסיר את הסנקציות על איראן", צוטט דיפלומט בכיר באיחוד האירופי. 

טרם ההכרזה של טראמפ, לפני כשבועיים, אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי ארצו לא בהכרח תזנח את הסכם הגרעין, אם טראמפ יחליט לסגת ממנו. רוחאני הבהיר כי אם האמריקנים יסוגו, התנאי של טהראן להישארות בהסכם יהיה הבטחה של האיחוד האירופי לכך שאיראן תמשיך ליהנות ממנו. "מה שאנחנו רוצים זה שההסכם יישמר על ידי הלא אמריקנים. ניפטר מהגורם הנכלולי שתמיד עשה צרות. אם מה שאנחנו רוצים לא יתממש, יש לנו את התכניות שלנו ואת הנתיב המשפטי".

הפופולריים