מזכר ההבנות בין טראמפ וקים: פירוז גרעיני וחידוש יחסי המדינות

מזכר טראמפ וקים: פירוז גרעיני וחידוש היחסים
מנהיגי ארה"ב וקוריאה הצפונית סיימו את פגישתם ההיסטורית בחתימה על מזכר הבנות, לפיו המדינות יעזרו לבנות משטר שלום ארוך ויציב בחצי האי הקוריאני. עוד במזכר: המשך שיחות בקרוב מאוד בין שר החוץ האמריקני פומפאו לבכיר צפון קוריאני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג-און התחייב היום (שלישי) לפירוז חצי-האי הקוריאני מנשק גרעיני - כך לפי מזכר הבנות שעליו חתם בפגישתו ההיסטורית המשותפת בסינגפור עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. השניים הסכימו עוד לחדש את קשרי שתי המדינות.

שידור חי בכאן 11:

מעיקרי מזכר ההבנות בין קוריאה הצפונית וארצות הברית, עולה כי שתי המדינות מתחייבות לייסד קשרים חדשים בהתאם לרצונות העמים, והן יסייעו בבניית משטר שלום ארוך ויציב בחצי-האי הקוריאני. עוד עולה מהמזכר כי קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול לפירוז מלא של חצי-האי הקוריאני, שתי המדינות מתחייבות להחזרת שיירי שבויי מלחמה, וכן להמשך שיחות בתקופה הקרובה בין שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, לבכיר צפון קוריאני.


לאחר החתימה ההדדית על המזכר, אמר טראמפ במסיבת העיתונאים כי "אנו חותמים על מסמך חשוב מאוד ומקיף. הייתה מערכת יחסים טובה. אקיים מסיבת עיתונאים בעוד כשעתיים ונדון על כך. אנו גאים לחתום על המסמך". הנשיא האמריקני ציין כי "היחסים שלנו עכשיו עם כל חצי האי הקוריאני יהיה שונה מבעבר. אנו רוצים לעשות משהו. יצרנו קשר מיוחד. נטפל בבעיה מסוכנת לעולם. אני רוצה להודות לנשיא קים. זה עבד לשנינו הרבה יותר טוב ממה שכל אחד היה יכול לצפות. זה יוביל לעוד ועוד".

הנשיא האמריקני הודיע כי יזמין את קים לבית הלבן: "היה משא ומתן טוב. למדתי שקים אוהב את ארצו מאוד, הוא אדם מוכשר מאוד".


מנהיג קוריאה הצפונית אמר מצדו כי "הייתה לנו פגישה היסטורית והחלטנו להשאיר את העבר מאחור. אנו עומדים לחתום על מסמך היסטורי. העולם רואה שינוי גדול. אנו רוצה להודות לנשיא טראמפ על ארגון הפסגה".

הלילה נפגשו טראמפ וקים ג'ונג און בפסגה היסטורית באי סנטוסה בסינגפור. שני המנהיגים הגיעו אל מלון קאפלה באי, ולחצו ידיים לפני פגישה בארבע עיניים, שהתקיימה כ-45 דקות. ב-CNN דווח כי קים אמר לטראמפ בצאתם מפגישתם הראשונה כי רבים ברחבי העולם לא היו מאמינים שדבר כזה יכול היה מתרחש. "הרבה אנשים בעולם יחשבו שזה לקוח מתוך פנטזיה, מתוך סרט מדע בדיוני", אמר קים לטראמפ באמצעות מתורגמן. בקוריאה הדרומית דווח כי קים הזמין את טראמפ לפסגה נוספת בפיונגיאנג בחודש הבא.


לאחר הפגישה בנוכחות מתורגמנים בלבד, החלה הפגישה המורחבת עם יועצי שני המנהיגים. בתחילת הפגישה הודה טראמפ לקים על הגעתו למפגש, וציין שבעבודה משותפת יוכלו לפתור בעיות שלא נפתרו עד כה. מיד לאחר מכן שוב הייתה לחיצת יד בין השניים. אחרי שהסתיימה פגישת השניים, הראה טראמפ לקים מקרוב את הלימוזינה הנשיאותית בפתח מלון קאפלה.

בתום הפגישה המורחבת התפנו שני המנהיגים וחברי המשלחות לארוחת צהריים משותפת אליה הצטרפו גם דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, שגריר ארצות הברית בפיליפינים, סונג קים, וחבר המועצה לביטחון לאומי מאט פוטינגר.

הפופולריים