מחקר חדש מגלה: משפחתה של אנה פרנק ניסתה להגר לארה"ב

מחקר חושף: אנה פרנק ומשפחתה ניסו להגר לארה"ב
היסטוריונים טוענים שהניסיון סוכל ע"י "ביורוקרטיה אמריקנית, מלחמה וזמן". על פי המחקר, המשפחה הגישה בקשה לוויזה אמריקנית פעמיים, ואביה של אנה, אוטו פרנק, הגיש בקשה לוויזה גם בקובה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיומנה של אנה פרנק
צילום: צילום: אי-פי

מחקר משותף חדש של בית אנה פרנק ומוזיאון השואה בארצות הברית גילה כי משפחתה של הנערה היהודייה ניסתה להגר לאמריקה הצפונית, אך הניסיון סוכל על ידי "ביורוקרטיה אמריקנית, מלחמה וזמן". כך פורסם אתמול (שישי) ברשת CNN.

על פי המחקר, המשפחה הגישה בקשה לוויזה אמריקנית פעמיים, ואביה של אנה, אוטו פרנק, הגיש בקשה לוויזה גם בקובה. פקידי הגירה חשדנים סיכלו את המאמצים על ידי הערמת קשיים ביורוקרטיים אינסופיים בארצות הברית ובאירופה. "אני נאלץ לחפש אחר ההגירה וארצות הברית היא היעד היחיד שאליו נוכל להגיע", כתב אוטו פרנק במכתב לחבר שהתגורר בניו יורק.

מתוך יומנה של אנה פרנק (צילום: אי-פי)

על סמך מסמכים וריאיונות חדשים, סיפרו ההיסטוריונים של מוזיאון השואה כי נראה שבשנת 1938, אספה המשפחה מסמכים רבים והגישה בקשות לוויזה בשגרירות האמריקנית בעיר רוטרדם שבהולנד – המקום היחיד שהנפיק אשרות.

השגרירות נהרסה בשל הפגזות גרמניות בשנת 1940 ונפתחה מחדש בזמן שהמשפחה עדיין מחכה לתשובה. על פי הממצאים החדשים, הבקשה לאשרה לא נבחנה מעולם. אוטו פרנק שוב החל באיסוף מסמכים כדי להגיש בקשה חדשה, ואף ביקש מחברו בארצות הברית לסייע לו, אך שוב התערבה המלחמה ומאמציו עלו בתוהו.

אוטו פרנק היה היחיד ששרד את השואה מבין בני המשפחה. אנה הייתה בת 13 כשהגיעה למחבוא בחלק האחורי של משרד שבו עבד אביה באמסטרדם, בירת הולנד. היא שהתה במחבוא במשך כשנתיים ובמהלך הזמן הזה כתבה יומן המתאר את חייה.

ב-1944 נעצרה אנה ומשפחתה על ידי הגסטפו – המשטרה הגרמנית החשאית, ונלקחה למחנה הריכוז בברגן-בלזן, שם היא מתה זמן קצר לפני תום מלחמת העולם השנייה. אחרי מותה פרסם אביה את כתביה  של אנה. הספר הפך את הנערה שנספתה בשואה לסמל ופורסם בשלל שפות.

הפופולריים