טראמפ בפגישה עם פוטין: "לא נאפשר לאיראן להתבסס בסוריה"

טראמפ ופוטין: "שנינו רוצים בביטחון ישראל"
שני הנשיאים ערכו פגישה רשמית ראשונה מאז נבחר הנשיא האמריקני לתפקידו. פוטין: מחויבים להסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין וטראמפ בהלסינקי, הערב
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ערכו היום (שני) בהלסינקי מפגש מדיני רשמי - לראשונה מאז נבחר טראמפ לתפקידו. במסיבת עיתונאים בתום הפגישה אמר טראמפ: "דיברנו על המטרה שלי לעצור את התפשטותה של איראן. הבהרתי שארצות הברית לא תאפשר לאיראן להמשיך להתבסס בסוריה". הוא הוסיף"יצירת ביטחון עבור ישראל זה משהו שגם אני וגם פוטין רוצים". הנשיא הרוסי אמר מצידו כי הם "מחויבים להסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה".

השניים התייחסו ליחסים בין שתי המדינות, בפרט בצל חקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית. "היחסים בין שתי המדינות לא היו גרועים כמו עכשיו, אבל זה משתנה", אמר טראמפ, והוסיף: "ארצות הברית התנהגה בטיפשות, היינו צריכים לטפל ביחסים בין המדינות עוד לפני כניסתי לתפקיד. אני מרגיש ששתי המדינות עשו טעויות". פוטין אמר בהקשר זה: "העימות בין שתי המדינות שייך לעבר. אנחנו שתי מעצמות גרעיניות, אנחנו יכולים להתמודד עם האתגרים העולמיים רק אם נעבוד ביחד".

כך נראה הביקור הסוער של טראמפ באירופה עד-כה

טראמפ כינה את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות, המנוהלת על ידי התובע המיוחד רוברט מולר, "אסון למדינה שלי". בנוסף הוא דחה את האשמות שלקמפיין הבחירות שלו היה קשר עם רוסיה: "כל מי שמגיע לתת עדויות לא קשור לקמפיין שלי. זה היה קמפיין נקי, ניצחתי את הילארי, חבל שתהיה עננה מעל הניצחון." פוטין אמר על הנשיא האמריקני: "רציתי שטראמפ יזכה בבחירות לנשיאות ארה"ב, בגלל שהוא דיבר על שיתוף פעולה עם רוסיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אחרי הפסגה כי הוא "מברך על המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין. הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר. כמו כן, ראש הממשלה נתניהו מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין על הצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974", נמסר. 


בפתח פגישתם אמר טראמפ למקבילו הרוסי כי הוא מעוניין להסתדר עם מוסקווה. טראמפ אמר לנשיא הרוסי כי "יש לנו הרבה דברים חשובים לדבר עליהם: מסחר, טילים, על סין - על חברנו המשותף, הנשיא שי. אני חושב שלהסתדר עם רוסיה זה דבר טוב ולא רע. העולם רוצה לראות אותנו מסתדרים. יש לנו 90 אחוזים מארסנל הנשק הגרעיני, וזה אחד הנושאים שנדבר עליו".

לצד זאת, פוטין אמר לנשיא האמריקני כי "זה הזמן לדבר על יחסי מוסקווה-וושינגטון". הוא הוסיף כי על שני המנהיגים לדבר על נושאים בינלאומיים השנויים במחלוקת: "יש מספיק כאלה בשביל שנתחיל לשים לב אליהם", אמר.

פגישת השניים נערכה ברקע החקירה הפדרלית שמנהל החוקר המיוחד, רוברט מולר, נגד הנשיא האמריקני וצוות קמפיין הבחירות שלו, בעניין המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית.

"אני רוצה לברך אותך על מונדיאל נהדר, אחד מהטובים אי פעם - וגם על הביצועים של הנבחרת שלך", פתח הנשיא האמריקני את הפגישה בפנייתו לפוטין. "ראיתי חלק גדול מזה והמשחקים היו נהדרים. זה בוצע בצורה נפלאה", הוסיף.

הפופולריים