"בשנה האחרונה נשים נמחקו לאט לאט מהחברה": המציאות באפגינסטן תחת הטליבאן

"בשנה האחרונה נשים נמחקו לאט לאט מהחברה"
חברת פרלמנט אפגנית שנמלטה מהמדינה מספרת בריאיון לכאן רשת ב על המציאות במדינה לאחר ההחלטה שלא לאפשר לנשים ללמוד באוניברסיטאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוניברסיטה באפגנטיסטן
צילום: צילום: רויטרס

מרים סולמנחיל, חברה לשעבר בפרלמנט האפגני עד להשתלטות הטליבאן על המדינה, וכיום חברת פרלמנט גולה, אמרה בריאיון היום (רביעי) בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב כי אינה מופתעת מהחלטת הטליבאן לאסור על נשים ללמוד באוניברסיטאות במדינה. 

סולמנחיל, שמאז שנמלטה מהמדינה מנסה להשמיע את קול האפגנים ובמיוחד את קולן של הנשים, אמרה על ההחלטה: "זה לא מפתיע אותי ולא מפתיע את רוב האפגנים שיודעים היטב כיצד שלטו הטליבאן ב בשנות ה-90. וזה רק היה רק עניין של זמן שזה יקרה. הם לחצו, הם בחנו את המים מאז שעלו לשלטון וזה היה בלתי נמנע. הם לא מאמינים שנשים שוות להם. אחת המטרות שלהם היא למחוק נשים מכל החברה".

"הם ראו שאין להחלטה הזאת השלכות בינלאומיות", הוסיפה סולמנחיל. "הם בדקו את היחס בתקשורת והבינו שההחלטה הזאת תעבור מתחת לרדאר. אז הם המשיכו ועשו את זה כי מניעת חינוך מנשים היא חיונית לתוכנית שלהם. אמא משכילה שיודעת קרוא וכתוב לעולם לא תאפשר שימוש לרעה בבן או בבת שלה. היא לא תאפשר להשתמש בו כטרוריסט".

בהמשך אמרה: "ההישג הגדול של הטליבאן השנה, הוא דיכוי נשים כדי שיוכלו לגייס עוד מחבלים. הם בנו חוליית מתאבדים. למה זה נועד? מי הם שנגדם הם הולכים להילחם? הם טוענים שהם המדינה האסלאמית היחידה בעולם הארץ הקדושה, והגדולה של הטרור. אתה רואה שארגוני טרור מתארגנים לא בפקיסטן, הם מנסים לעבור לאפגניסטן, וזה מאוד מסוכן. ובכל זאת אנחנו עדיין בשלב שבו אם העם האפגני שמישהו שומע את קולו, הוא עשוי לקבל את האומץ לקום ולהילחם למען ארצו. אם הקהילה הבינלאומית תעמוד לצדם".

את החוויה של להמשיך ולנסות לעשות פוליטיקה אפגנית ממקום מושבה בארצות הברית, מגדירה סולמנחיל: "חרדה ותסכול. הרבה אנשים לא יודעים מי הם הטליבאן, והם לא יודעים מי הם אפגנים מבחינה היסטורית, מהי התרבות שלנו. הם לא סובלים אותנו והם לא מבינים שאנחנו לא קיצוניים. יש ארגונים מסוימים ומדינות מסוימות שהופכים את המדינה שלי והזהות שלי לזהות אסלאמיסטית קיצונית". 

הפופולריים