חוקרים קבעו: ציור מפורסם של ורמיר – מעשה ידיו של חקיין

מחקר: ציור מפורסם של ורמיר – מעשה ידי חקיין

מחקר שעשה שימוש בטכנולוגיות חדשות קבע שאדם אחר אחראי לציור "הנערה עם החליל" שייוחס עד כה ליוצר ההולנדי. אחת החוקרות: "הצייר האלמוני התרשל בעבודה עם הצבע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנערה עם החליל, חקיין של ורמיר
צילום: צילום מסך

החקיין האלמוני: מומחים של הגלריה הלאומית לאומנות בארצות הברית קבעו כי הציור "הנערה עם החליל" שהיה מיוחס ליוהן ורמיר למעשה צויר על ידי חקיין של היוצר ההולנדי בן המאה ה-17, כך מדווח The art newspaper. מדובר ביצירה שצוירה בין 1665 ל-1670 אך בקרב אנשי אומנות שונים תמיד היו ספקות האם היצירה ארן צוירה על ידי ורמיר – זאת בין היתר בשל אי התאמות סגנוניות בין "הערה עם החליל" לבין ציורים נודעים אחרים של ורמיר כגון "הנערה עם עגיל הפנינה".

מחקר מקיף שנערך בין השנים 2020 ל-2021 עשה שימוש בטכנולוגיות הדמיה חדשניות קבע כי באופן חד משמעי כי את "הנערה עם החליל" צייר אדם אחר שהכיר טוב מאוד את שיטות העבודה של ורמיר אך לא היה חד ומדויק בעבודה עם צבע כמו הגאון ההולנדי. החוקרים העלו השערה שהצייר הוא אחד העובדים בבית המלאכה של ורמיר. לדברי החוקרת קתרין דולי שהשתתפה במחקר: "הממצאים הראו שהן ורמיר והן הצייר שאחראי ל'נערה עם החליל' השתמשו באותן חומרים באותו אופן, אבל הטיפול בצבע היה שונה לחלוטין. מי שניסה לחקות את ורמיר הרס את היצירה באמצעות שימוש גס בצבע. לא היו לו את אותן המיומנויות כמו של ורמיר".

אגב, אחת הגרסאות גורסת כי בתו של ורמיר מריה, הייתה תלמידה סודית של הציר והיא זו שאחראית ל"נערה עם החליל". כעת, עם הקביעה החד משמעית שמדובר בחקיין של ורמיר, יצוצו גרסאות נוספות בנוגע לזהות הצייר האלמוני.

הפופולריים