מברונית סמים לכוכבת טיקטוק: הסיפור של מלכת האוקיינוס השקט

מברונית סמים לטיקטוק: הסיפור של מלכת הפסיפיק

סנדרה אווילה בלטרן היא אחת מסוחרות הסמים המפורסמות במקסיקו, שהצליחה לעצב מחדש את חוקי המשחק של קרטלי הסמים בשנות ה-80 • למה דווקא עכשיו, בגיל 61, היא הפכה לכוכבת טיקטוק ומה בעצם הסיפור שלה?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סנדרה בלטרן
צילום: צילום: אי-פי

סנדרה אווילה בלטרן היא אחת מסוחרות הסמים המפורסמות ביותר במקסיקו. מי שזכתה לכינוי "מלכת האוקיינוס השקט" הצליחה גם לעצב מחדש את חוקי המשחק של קרטלי הסמים בשנות ה-80. לא רק שהצליחה לשכנע אותם לעבור מגידול ומכירת מריחואנה לקוקאין, היא גם זו שקישרה בין קרטל סינלואה לבין סוחרי סמים בקולומביה ומצאה נתיבים ושיטות חדשות להברחת עשרות טון של קוקאין. אחת מהשיטות שמצאה היא שימוש בסירות דייגים דרך האוקיינוס השקט - ומכאן גם קיבלה את כינויה.

היא נולדה בסינלואה ולפי דיווחים היא קרובת משפחה של שניים ממייסדי "קרטל גואדלחארה", מיגל אנחל פליקס גאירדו ורפאל קארו קינטרו – שנעצר לא מזמן. היא הואשמה והוסגרה לארה"ב ב-2007 על הלבנת הון, אבל אף פעם לא הורשעה בסחר ובהברחת סמים. אחרי ששוחררה מהכלא, היא גורשה חזרה למקסיקו.

כעת, בגיל 61, החליטה לפצוח בקריירה חדשה בטיקטוק. למה עכשיו ולמה טיקטוק? בלטרן כמעט לא מתראיינת וככה היא עוקפת את התקשורת. היא לא מעוניינת לשכנע בנרטיב, היא רוצה להיות היא, עם החיים שלה עכשיו. היא לא רוצה להתעמת מול שאלות קשות – היא פשוט מעוניינת בחשיפה.

סנדרה אווילה בלטרן היא אגדה בעודה בחיים במקסיקו, היא הייתה השראה לדמויות בספרים ולשירים, עליה גם בוססו מספר דמויות כמו אליזבת בוטיסטה מ"נרקוס – מקסיקו" ששודרה בנטפליקס. היא הייתה הבסיס לדמותה של תרזה מנדוזה מ"מלכת הדרום". מדובר במישהי שנחשבת לאייקון תרבותי ובין הנשים היחידות, אם בכלל, שזוכות למעמד כזה.

באופן כללי, חברי קרטלים לא נתפסים ברחוב כמי שגורמים לעוול אלא דווקא כגיבורים. הציבור רואה אותם כאנדרדוג, כאלה שהגיעו מעוני בדיוק כמוהם והצליחו לבנות אימפריה. פעמים רבות אותם סוחרי סמים גם נתונים חזרה לקהילות מהם הם הגיעו. האהדה הזאת לא תקפה באותה מידה לגבי סוחרות נשים ומנהלות קרטלים מוצלחים, שנדחקות לשוליים. גם הרשויות לא מתייחסות אליהן ברצינות כמו הגברים.

מה הסיבה לתפיסה השונה בין נשים לגברים בעולם קרטלי הסמים? בראש ובראשונה, החברה המקסיקנית היא שמרנית ומבחינתם אישה פשוט לא מתעסקת בעולמות הסמים והשפע. הסיבה השנייה מקורה בנשים עצמן, שמעדיפות להישאר בצללים ולא להסתכן כפי שמסתכנים מנהלי קרטל – ומחוסלים לא פעם.

הפופולריים