"יבוא שלום עלינו": משלחת של 25 ערבים וערביות מישראל השתתפה במצעד החיים

משלחת של 25 ערבים ישראלים השתתפה במצעד החיים
במצעד השנתי בפולין צעדה גם משלחת של מדינות ערביות - סעודיה, בחריין, סוריה, לבנון וטורקיה. אחד הצועדים, עיתונאי סעודי, אמר לכאן חדשות: "הגענו מחברות מסיתות ומכחישות שואה. כשראינו את מחנות הריכוז ואת העדויות - זה היה מפחיד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משלחת של אזרחים ערבים במצעד החיים
צילום: משלחת של אזרחים ערבים במצעד החיים

משלחת של 25 ערבים וערביות מישראל השתתפה היום (חמישי) במצעד החיים בפולין, וחבריה שרו את "עוד יבוא שלום עלינו". המשלחת מורכבת מגברים ונשים בגילי 20 עד 50 מנצרת, יפיע, יפו, כסרא סמיע, סח'נין ומקומות נוספים.

המשלחת היא יוזמה של עמותת "ביחד - ערבים זה לזה", שפועלת לגשר על פערים בין ערבים ויהודים ולקדם שותפות בחברה הישראלית. מהעמותה נמסר: "החלטנו להתמקד גם בנושא זיכרון השואה בחברה הערבית, מתוך הבנה שיש פער בחינוך בנושא ושצעירים ערבים לא מכירים לעומק את ההיסטוריה של השכנים שלנו היהודים וגם מתוך מקום אנושי ומוסרי שכולנו חייבים ללמוד על השואה".

נוסף למשלחת הערבית מישראל, השתתפה במצעד משלחת של אזרחים ממדינות ערביות, בהן סעודיה, בחריין, סוריה, לבנון וטורקיה. עבד אל-עזיז אל-ח'מיס, עיתונאי סעודי שהשתתף במשלחת, שכבר ביקרה אתמול באושוויץ, אמר לכאן חדשות: "הגענו מחברות מסיתות ומכחישות שואה. אומרים שזו קונספירציה. ראינו איך הכניסו אנשים למקומות שנראים כמו אורוות סוסים, מנעו מהם כל זכות, אנשים מתו מרעב וילדים התאספו עם גברים ונשים בקרונות, שמענו עדויות – זה היה מפחיד ומחריד".

"זה היה מפחיד ומחריד". חברי המשלחת באושוויץ

המשלחת הגיעה למצעד ביוזמת ארגון "שראכה" שמקדם שיתופי פעולה בין ישראל למדינות ערב והמפרץ. חלק מהאזרחים שמשתתפים באירוע מתגוררים בארצותיהם, אחרים מחוצה להן. אל-ח'מיס הוסיף: "תהיתי לעצמי – למה העולם הערבי לא יודע יותר על השואה? זה לא רק עניין של יהודים".

לדברי העיתונאי, השואה עדיין לא נלמדת ומסוקרת כמו שצריך במדינות ערב והגיע הזמן שזה ישתנה. הוא קרא בשיחה לאנשים ממדינות ערב להגיע ולראות מקרוב את שאירע: "הנוכחות שלי כאן היא טבעית כמו אזרח שרוצה לקחת חלק באחד מהרגעים הקשים של האנושות. זהו מסר לכל הסעודים, הערבים והמוסלמים – הם צריכים להגיע לכאן ולראות בעיניים שלהם מה קרה לאחרים – יהודים ונוצרים בתקופה הנאצית כדי שזה לא יקרה שוב".

"זה לא רק עניין של יהודים". העיתונאי עבד אל-עזיז אל-ח'מיס

עוד אמר אל ח'מיס: "ראינו מה קרה במזרח התיכון – סוריה, לוב עיראק, רציחות, דאעש ועוד. אם החברות שלנו היו דוחות את הגזענות על רקע עדתי, זה לא היה קורה". העיתונאי הסעודי כינה את מכחישי השואה "לכל הפחות שותפים לפשע". הוא הסביר כי הם "פושעים כמו מי שביצעו את השואה".

הפופולריים