בן 1,200 שנה לפחות: במצרים משפצים את אחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם

במצרים משפצים את אחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם
בבית הכנסת אבן עזרא שבפוסטאט - אזור קדום שהפך לחלק מקהיר - נשמרה הגניזה הקהירית המפורסמת, שמשמשת עד היום כמקור עיקרי לכתיבת היסטוריה של יהודים במזרח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית הכנסת העתיק בפוספאט, מצרים
צילום: -

משרד העתיקות והתיירות במצרים הודיע אתמול (שני) כי החל בפרויקט לשיפוץ בית הכנסת העתיק אבן עזרא שבפוסטאט - אזור קדום שהפך לחלק מקהיר. מדובר באחד מבתי הכנסת הקדומים בעולם, בן 1,200 שנה לפחות. בשנה האחרונה הידרדר מצבו של המבנה.

בבית הכנסת המדובר נשמרה הגניזה הקהירית המפורסמת, שמשמשת עד היום כמקור עיקרי לכתיבת היסטוריה של יהודים במזרח. דוקטור מוסטפא עבד אל-פתאח, עוזר מזכ"ל המחלקה לשיפוץ עתיקות ומוזיאונים במשרד העתיקות המצרי, אמר כי השיפוץ כולל ניקוי של של הקירות, העיטורים והריהוט, בנוסף להוספת שכבת בידוד לגג שנפגע מרטיבות, ותיקונים נוספים.

בחודש שעבר פורסם בכאן חדשות כי בבית הקברות היהודי העתיק בקהיר נמצאה גניזה חדשה, שאנשי רשות העתיקות המצרית החלו לרוקן. זאת למרות ההתנגדות של אנשי הקהילה היהודית ובלי לערוך בדיקה מדוקדקת של התכולה. 

בעקבות הפרסום בכאן חדשות, הסנאטור הדמוקרטי ממישיגן, גרי פיטרס, פנה במכתב לשגריר ארצות הברית במצרים, ג'ונתן כהן, בדרישה למחות בפני השלטונות במצרים על החרמת הגניזה מבית הקברות היהודי.

הפופולריים