פריטים היסטוריים נמצאו בבית הקברות היהודי בקהיר – ונלקחו על ידי הרשויות

גניזה חדשה שאותרה בקהיר נלקחה על ידי המצרים
בחפירה שנערכה בבית העלמין היהודי נמצאו גניזה חדשה הכוללת פריטים ומסמכים שתארוכם לא ידוע. הרשויות במצרים הגיעו לאתר ולקחו את תכולת הגניזה בלי לבדוק את ערכן של העתיקות שנמצאו. בקהילה היהודית התנגדו ודורשים להיות מעורבים בבדיקה וחוששים מפגיעה בחומרים שנלקחו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי בגניזה מבית העלמין בקהיר
צילום: -

בבית הקברות היהודי העתיק בקהיר נמצאה בחודש האחרון גניזה חדשה. אך בימים האחרונים, כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, הגיעו אנשי רשות העתיקות המצרית למקום והחלו לרוקן את הגניזה. זאת למרות ההתנגדות של אנשי הקהילה ובלי לערוך בדיקה מדוקדקת של התכולה שלה. 

בשנים האחרונות חברי הקהילה היהודית בבירה המצרית, בתיאום עם השלטונות ובמימון של גורמים פרטיים וממשלתיים בארצות הברית, החלו בניקוי ושימור מה שנותר מבית הקברות היהודי אל-בסאתין. מדובר בפרויקט חשוב לשימור אחד מבתי הקברות היהודיים העתיקים בעולם, שהוזנח במשך עשרות שנים. טונות של אשפה פונו והוקמה מחדש חומה שמקיפה את האתר. 

פינוי הגניזה מבית העלמין בקהיר

בשבועות האחרונים אנשי הקהילה היהודית בקהיר, שדואגים לשמר את המקום מצאו באחת מחלקות הקבורה גניזה חדשה, ריכוז של חפצים מקודשים יהודיים שיצאו מכלל שימוש, הכוללת בדרך כלל בעיקר כתבי קודש יהודיים. לפי גורם בקהילה בקהיר ששוחח איתנו, היו שם מסמכים וחומרים שתארוכם לא ידוע. כך שלא ברור אם הממצאים הם מהמאה שעברה או עתיקים הרבה יותר. יש לכך משמעות עצומה ונדרשת בדיקה מדוקדקת שכן אם מדובר בגילוי גניזה קדומה, יש לה ערך היסטורי ותרבותי משמעותי ביותר.

בימים האחרונים התפרצו עובדי רשות העתיקות המצרית לבית הקברות, אחרי ככל הנראה קיבלו מידע על הגניזה – והחלו למלא את תוכנה בעשרות שקים, במשך 48 שעות. אנשי הקהילה ניסו למנוע זאת מהם בטענה שכדי לקחת את זה, צריכה להיות אישיות רבנית שתפקח על כך, אלא שהם לא שעו לקריאה.


תיעוד מפינוי הגניזה בבית הקברות

גורם המעורה בנושא ומקושר לקהילה היהודית בקהיר אמר לכאן חדשות שנעשתה פנייה לשגרירות האמריקנית בקהיר כדי שתטפל בעניין והביע דאגה רבה מההתנהלות של השלטונות במצרים. הוא הסביר כי במשך שנים השלטונות במצרים חוששים מאוד מהוצאה של פריטים יהודיים מקהיר. לדבריו, הקהילה מעוניינת להשאיר את הגניזה בעיר אך מבקשת להיות מעורבת כיוון שהיא שייכת לקהילה. בנוסף, האופן בו נלקחה הגניזה אינו מקצועי ונראה שיכול לפגוע בחומרי הגניזה.

הגורם העלה הצעה שרשות העתיקות המצרית תיקח לידיה את הגניזה המקורית ויבדקו את תארוכה בתיאום עם אנשי הקהילה היהודית בקהיר, שאפשר לספור אותם על כף יד אחת. לאחר מכן יעבירו עותק לקהילה. "אנחנו חייבים להיות מעורבים בנושא", אמר.


החפירה בבית העלמין

בשיחה עם כאן חדשות הפציר הגורם בקהילה הבינלאומית להתערב בגלל שמדובר ברכוש של הקהילה היהודית: "אנחנו רוצים את הגניזה כי זה מסמכים יהודיים שיכולים להיות קשורים למשפחות יהודיות. מדובר במסמכים קהילתיים ופרטיים. זה לא שייך לממשלה".

ההיסטוריון פרופסור יורם מיטל מאוניברסיטת בן גוריון, המעורב בשימור המורשת היהודית במצרים, אמר בריאיון לדקלה אהרון שפרן בתכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "בשנים האחרונות הרשויות במצרים דווקא סייעו לשימור המורשת היהודית וגורמים בתוך מנגנוני השלטון כנראה דעתם לא הייתה נוחה מזה. הקהילה הקטנה המומה מזה. יש פה אמירה משמעותית כי לקיחת הגניזה בעצם באי הסכמת הקהילה היהודית המקומית פוגעת לא רק בזכות שלה להחזיק בנכסים התרבותיים האלה ששייכים לה, אפילו בתוקף החוק המצרי. אלא בכל הפרויקטים שמתנהלים עכשיו לשימור בתי כנסת לניקוי בתי הקברות.

"אפשרי שיש כאן אוצרות מההיסטוריה היהודית הקדומה ולכן נדרשת עבודה היותר מקצועית. גניזה מוציאים כמו עתיקות באמצעות צוותים מקצועיים של ארכיאולוגים של מומחים לכתבי יד. צריכים לבחון מהיכן הן נלקחו. יש עבודה שלמה של איך מטפלים. זאת עבודה מאוד עדינה. בוודאי לא זורקים את זה לתוך שקים כפי שנעשה", הוסיף מיטל. "זה לא מאוחר. אנחנו מעריכים שיש לשלטון אינטרס לא לנפץ את התדמית שהוא עובד עליה של סובלנות בין דתית במצרים ויחס טוב ליהודים". 

האירוע מתרחש דווקא בתקופה שבה היחסים בין ישראל למצרים מתחממים. הפגישה המשולשת השבוע של ראש הממשלה בנט, נשיא מצרים א-סיסי ויורש העצר של אבו דאבי, השיח' מוחמד בן זאיד, בשארם השייח', חידוש הטיסות בין נתב"ג לשארם. בקהילה היהודית בקהיר מקווים שהנושא יעלה את הנושא לתודעה ויגרום לשלטונות במצרים לשנות כיוון.

הפופולריים