מחקר חדש: אנה פרנק ומשפחתה הוסגרו בידי יהודי

מחקר חדש: אנה פרנק ומשפחתה הוסגרו בידי יהודי
קבוצת חוקרים הכוללת היסטוריונים וקרימינולוגים ערכו מסד נתונים מקיף וקבעו כי סבירות גבוהה שהאשמה נופלת על ארנולד פון דן ברח, איש עסקים יהודי שביקש להציל את משפחתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנה פרנק 2
צילום: רוייטרס

מחקר חדש ומקיף שעסק בשאלה מי הסגיר את אנה פרנק ובני משפחתה לידי הנאצים קובע היום (שני) כי האחריות לכך נופלת בסבירות גבוהה על יהודי בשם ארנולד פון דן ברח. את המחקר ביצעה קבוצת חוקרים עצמאית המכונה Cold case team, ושכוללת 20 היסטוריונים וקרימינולוגים וכן סוכן FBI לשעבר. לטענת החוקרים, פון דן ברח שהיה איש עסקים, עשה זאת ככל הנראה, כדי להציל את משפחתו.

ארנולד פון דה ברך (צילום: מתוך התוכנית "60 דקות")

באמצעות טכניקות מחקר ביג דאטה, ערכו החוקרים מסד נתונים ראשי עם רשימות של משתפי פעולה נאצים, מודיעים, מסמכים היסטוריים, רישומי משטרה ומחקר קודם, כדי לחשוף כיוונים חדשים. עשרות תרחישים ומיקומים של חשודים הוצגו על גבי מפה לזיהוי המלשין, זאת בהתבסס על ידיעת מקום המסתור, המניע וההזדמנות.

שמו של החשוד עלה כבר לפני עשרות שנים. לפי התחקיר, זמן קצר אחרי המלחמה הועבר לאוטו פרנק, אביה של אנה, פתק שבו נכתב כי ארנולד פון דן ברח גילה למשטרת אמסטרדם את מקום המחבוא שלהם.

בשעתו נטען כי פון דן ברח הוכפש סתם, אבל החקירה שנערכה כעת טוענת כי בסבירות גבוהה הוא החשוד בהסגרה. "הוא היה חבר במועצה היהודית ונעצר בספטמבר 1943, אבל הצליח לחמוק מלהישלח למחנות ריכוז. נראה שהוא עשה הכול כדי לא להישלח, והצליח להשיג אפילו מסמך שנתן לו ולמשפחתו הגנה. אבל ב-1944 הוא היה על הכוונת - ואז כנראה העביר את המידע על מיקום משפחת פרנק למשטרה", נאמר במחקר.

לפי ההערכה, המועצה היהודית החזיקה מסמך שהכיל מקומות מחבוא של יהודים והיה ויצטרכו להראות לנאצים כי הם משתפים פעולה. המידע על מקום מחבואה של משפחת פרנק הגיע ככל הנראה לפון דן ברח משם. אוטו פרנק, על אף החשדות, לא פרסם את הדברים מיד כשגילה אותם, כדי שלא לסתור את פון דן ברח בפני ילדיו, וגם, כנראה, כדי שלא לעודד אנטישמיות.

משפחה של אנה פרנק התגלתה ב-4 באוגוסט 1944, לאחר שנתיים במסתור. מיפ גיס, אחת מעוזרות המשפחה, שמרה על יומנה של אן עד שפורסם על ידי אביה של אן, אוטו, בשנת 1947, שנתיים לאחר שמתה במחנה ברגן בלזן בגיל 15.

הפופולריים