ארה"ב: NSO הישראלית פוגעת בביטחוננו הלאומי

ארה"ב: NSO וקנדירו פוגעת בביטחוננו הלאומי
משרד המסחר האמריקני הכניס את NSO לרשימת החברות שפעילותן נוגדות את האינטרס הלאומי של ארה"ב. לרשימה השחורה של משרד המסחר נוספה גם החברה הישראלית קנדירו • גורם מדיני: ישראל קיבלה עדכון על המהלך האמריקני רק שעה-שעתיים לפני • NSO בתגובה: נחרדים מההחלטה, הטכנולוגיה שלנו תורמת לביטחון האמריקני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבוצת NSO הישראלית
צילום: צילום: אי-פי

משרד המסחר האמריקני הודיע היום (רביעי) על הוספתן של שתי חברות ישראליות לרשימה ובה תאגידים הפוגעים באינטרסים של ארצות הברית. החברות הן NSO Group ו-Candiru - שתיהן חברות המוכרות כלי ריגול בסייבר. גורם מדיני אמר היום שישראל קיבלה עדכון על המהלך האמריקני רק שעה-שעתיים לפני ההודעה.

מאחורי תעשיית הצללים | האזינו לעוד יום

שרת המסחר האמריקנית, ג'ינה ריימונדו, אמרה על ההחלטה בעניין החברות הישראליות: "ארצות הברית מחויבת להשתמש בביקורת בכל הקשור לייצוא כדי להטיל אחריות על חברות המפתחות, סוחרות או משתמשות בטכנולוגיות שמשתמשים בהם לביצוע פעילויות זדוניות המאיימות על פרטיותם של החברה האזרחית, מתנגדי משטר וארגונים.

"NSO Group ו-Candiru נוספו לרשימה בהתבסס על ראיות שגופים אלה פיתחו וסיפקו תוכנות ריגול לממשלות זרות שהשתמשו בכלים אלה כדי לפגוע בפקידי ממשל, עיתונאים, אנשי עסקים, פעילים, אקדמאים ועובדי שגרירות. כלים אלו אפשרו גם לממשלות זרות לנהל דיכוי נגד המתנגדים אליהם מחוץ לגבולות הריבונים שלה. פעולות כאלה מאיימות על הסדר הבינלאומי. הפעולה של היום היא חלק מהמאמצים של ממשל ביידן-האריס לשים את זכויות האדם במרכז מדיניות החוץ של ארצות הברית".

דובר מטעם NSO הגיב להחלטת משרד המסחר האמריקני: "NSO נחרדת מההחלטה, לאור כך שהטכנולוגיות של החברה תומכות באינטרסים של הביטחון הלאומי האמריקני ומונעות טרור ופשע". בחברה הוסיפו כי הם מצפים להציג את המידע באופן מלא, וכן הוסיפו כי החברה הפסיקה מגעים עם כמה סוכנויות ממשלתיות שהשתמשו באופן לא ראוי במוצריה.

המשמעות המיידית של החלטת ארצות הברית היא שידרש רישיון סחר כדי לסחור עם החברה. אבל השורה המשמעותית בהחלטה היא הודעה של הממשל האמריקני שקובעת שהחברה מוכרת את האמצעים שלה לממשלות שמשתמשות בזה למעקב אחר עיתונאים פעילוי זכויות אדם ואקטיביסטים אנשי עסקים ועוד, ושזה מנוגד לביטחון הלאומי האמריקני.

בנט ומקרון נועדו בנושא NSO

שלשום נועד ראש הממשלה נפתלי בנט בשולי ועידת האקלים בגלזגו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. גורם מדיני אמר כי בנט התייחס בפגישה לפרשת NSO, שבמסגרתה על פי הדיווחים נעשה שימוש בתוכנת ריגול של החברה הישראלית כדי לעקוב אחר בכירים בצרפת.

לפני כחודשיים דיווחו כלי תקשורת בצרפת כי טלפונים סלולאריים של חמישה שרים נפרצו על ידי תוכנית הריגול "פגסוס" של NSO בין 2019 ל-2020. לפי הדיווח, חקירות שבוצעו על ידי שירותים מיוחדים בצרפת אחרי פרסום הפרשה, הובילו לזיהוי "נוכחותם של סמנים חשודים" במכשירי השרים. 

עם חשיפת הפרשה, דווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שנשיא צרפת מקרון היה בתוך רשימת המטרות שנחשפה, ולצדו 15 שרים בממשלת צרפת. בחודש יולי הודיעה התביעה בפריז כי היא פותחת בחקירה רשמית בעקבות הפרסומים האחרונים שתוכנת פגסוס של החברה הישראלית שימשה למעקב אחר פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. פתיחת החקירה התאפשרה בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את תוכנת הריגול בטלפונים של שני עיתונאים שלו.

"פגסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. התחקיר, של 17 כלי תקשורת בעולם, פורסם בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן. 

הפופולריים