לראשונה זה 243 שנה: צרפת מחזירה את השגריר מארה"ב

לאחר 243 שנה: צרפת מחזירה את השגריר מארה"ב
ארצות הברית ואוסטרליה חתמו על ברית צוללות • בצרפת טוענים שההסכם הוא "סכין בגב", שכן היא הייתה אמורה לספק את הצוללות לאוסטרלים בשווי של 66 מיליארד דולרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן ומקרון
צילום: אי-פי

לאחר שארצות הברית, בריטניה ואוסטרליה חתמו על ברית צבאית והסכם שיספק לאוסטרלים צוללות גרעיניות, צרפת החליטה היום (שישי) על צעד חריף והיא מחזירה את שגריריה מוושינגטון ומקנברה. על פי הדיווחים, מטרת הברית היא בלימת ההתעצמות של סין. בצרפת טוענים כי ההסכם הוא "סכין בגב", שכן היא הייתה אמורה להיות זו שמספקת את הצוללות לפי עסקה שעמדה להיחתם בשווי של 66 מיליארד דולרים. בסין כינו את ההסכם "מנטליות של מלחמה קרה".

זו פעם ראשונה מאז שנת 1778 שצרפת מחזירה את שגרירה להתייעצויות מארצות הברית - הנחשבת לאחת מבעלות הברית המרכזיות והמשמעותיות ביותר של צרפת. הצרפתים מאשימים את ממשל ביידן שניהל משא ומתן על ההסכם החדש מאחורי גבה של צרפת, ומדובר במדיניות של "אמריקה תחילה" כמו זו של הנשיא הקודם טראמפ. בתגובה להחלטה הצרפתית אמר הלילה דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס כי "צרפת היא שותפה חיונית ובעלת בריתנו הוותיקה ביותר, ואנו מייחסים חשיבות עליונה למערכת היחסים בינינו".

העסקה האמריקנית-אוסטרלית נחתמה במסגרת ברית אסטרטגית-ביטחונית חדשה, שבה שותפה גם בריטניה. מדובר בשמונה צוללות המונעות באנרגיה גרעינית, וארצות הברית למעשה תסייע לאוסטרלים בפיתוח הכלים הללו. 

שר החוץ של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, אמר: "נעמוד לצד אוסטרליה מול הלחץ של סין, זו ברית שלא ניתן לערער". השר האמריקני הדגיש כי צרפת היא שותפה חשובה במיוחד. ארצות הברית העלתה חששות בשל יכולתה הכלכלית של סין להכפיף את אוסטרליה לרצונותיה. ההסכם יהפוך את אוסטרליה למדינה השביעית בעולם שבבעלותה צוללות גרעיניות.

נשיא סין, שי ג'ין פינג, תקף את ההסכם: "לא נקבל הטפות ממדינות אחרות. נתמוך בכל מדינה המבקשת לחקור את מסלולי ההתפתחות שלה". לדבריו, סין לעולם לא תאפשר לכוחות חיצוניים להתערב בעניינים הפנימיים של האזור תחת כל אצטלה כלשהי.

הפופולריים