מומחים מעריכים: איראן תשיג התקדמות לראש נפץ גרעיני בתוך חודש

הערכה: איראן תתקדם לראש נפץ גרעיני בתוך חודש
דיווח בניו יורק טיימס: קבוצת מחקר שמנתחת את ממצאי דוח סבא"א קובעת - איראן העשירה מספיק אורניום ברמה של 60% ומסוגלת להגיע לראש נפץ גרעיני בתוך זמן קצר. גורמים רשמיים אחרים מסרו לעיתון שהדבר ייקח לטהראן כמה חודשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח הבוקר (שלישי) שמומחים מעריכים שאיראן תהיה מסוגלת להגיע למספיק חומר בקיע שיספיק לפצצה אחת בתוך כחודש. זאת ברקע פרסום הדוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית על תוכנית הגרעין האיראנית בשבוע שעבר. גורמים רשמיים אחרים מסרו לעיתון שהדבר ייקח לטהראן כמה חודשים.

קבוצת מחקר המנתחת את ממצאי דוחות סבא"א הגיעה למסקנה שכיוון שאיראן העשירה מספיק אורניום ברמה של 60% - רמה שאינה מספיקה לייצור פצצה אבל גבוהה למדי - היא מסוגלת להרכיב ראש נפץ גרעיני אחד בתוך כחודש, ראש נפץ שני בפחות משלושה חודשים, וראש נפץ שלישי בפחות מחמישה חודשים. 

מתקרבים לנקודת רתיחה | האזינו לעוד יום

בדוח שפרסמה סבא"א בשבוע שעבר צויין שהממשלה החדשה באיראן ממשיכה להעלות באופן דרמטי את רמת הייצור של אורניום מועשר, תוך שהיא מונעת את הבקרה של הסוכנות - דבר המקשה עוד יותר על מאמציהן של מדינות המערב להחיות את הסכם הגרעין מ-2015. 

הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית האשימה בדוח שתקיפה שמיוחסת לישראל בחודש יוני פגעה בציוד מעקב של סבא"א באתר גרעין באיראן. בתקיפה באתר לייצור צנטריפוגות בעיר כראג' באיראן נהרסו מצלמות ומכשירי המעקב של הסוכנות.

סבא"א מסרה בדוח, המיועד לקהילה הדיפלומטית, כי המתקפה באתר הובילה לפגיעה קשה ביכולות המעקב של הסוכנות אחר הפעילות האיראנית במקום. זאת לאחר המשטר האיראני אסר את כניסתם של אנשי הסוכנות לאתר עוד בחודש פברואר. עם זאת, נמסר כי המשטר התיר את המשך הצבתן של מצלמות במקום. 

 

הפופולריים