תחקיר: המדיניות הסודית של פייסבוק שעוזרת לקדם את האליטה

תחקיר: המדיניות של פייסבוק שמקדמת את האליטה
בוול סטריט ג'ורנל חושפים מסמכים סודיים של החברה, שמעידים כי הרשת החברתית מאפשרת למשתמשי VIP להפר את המדיניות ולפרסם פוסטים פוגעניים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פייסבוק, אילוסטרציה
צילום: צילום: רויטרס

רשימת ה-VIP של פייסבוק: הרשת החברתית בנתה מערכת שפוטרת משתמשים בעלי פרופיל גבוה מתנאי השימוש ומאפשרת להם לפרסם פוסטים פוגעניים, לעיתים כולל התבטאויות אלימות, או לבצע הפרות אחרות של מדיניות החברה. כך על פי תחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" שבדק מסמכים סודיים של החברה.

המסמכים עליהם מבוסס התחקיר מעידים על כך שפייסבוק מתנהלת באופן שונה לחלוטין מהצהרותיה. בעוד מנכ"ל ומייסד החברה מארק צוקרברג מדגיש את ה"כוח הדמוקרטי" של פייסבוק, שמציב את כל המשתמשים תחת אותם כללים, המסמכים מעידים דווקא על מדיניות אחרת, שנותנת למפורסמים ולאישי ציבור "הנחות".

"לפייסבוק יש תכנה מיוחדת בשם 'Cross Check' או 'XCheck'", נכתב בתחקיר. "תחילה היא נועדה לשלוט בצעדים נגד משתמשים של סלבריטאים, עיתונאים או פוליטיקאים. היום, היא מגנה על מיליוני משתמשי VIP ומחריגה אותם מתקנות השימוש של החברה".

לפי התחקיר, ב-2019 התוכנה הזאת איפשרה לכוכב הכדורגל ניימאר לפרסם תמונות עירום של אישה שהאשימה אותו באונס לעשרות מיליוני המעריצים שלו, עד שהתוכן הוסר על ידי פייסבוק. עוד צויין כי פייסבוק לא מעבירה את הפוסטים של אותם חברי VIP בדיקת עובדות ולא עושה בקרה על פוסטים פוגעניים שלהם, כמו למשל כשנשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ כינה מהגרים "חיות".

הפופולריים