הפיגוע המשולב בקאבול: לפחות 80 הרוגים ו-150 פצועים

הפיגוע בקאבול: לפחות 80 הרוגים ו-150 פצועים
הפנטגון: 12 חיילים אמריקנים נהרגו בשני הפיצוצים, 15 נוספים נפצעו. שר ההגנה האמריקני אוסטין: הנסיגה מאפגניסטאן תימשך. ארגון הטרור דאעש לקח אחריות לפיגוע • ביומיים האחרונים התריעו גורמים בארה"ב מפני פגיעה בשדה מצד ארגוני טרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיגוע טרור משולב בקאבול, 26.08.21
צילום: צילום: רויטרס

הפנטגון אישר הלילה (חמישי) כי 12 אמריקנים נהרגו ו-15 נוספים נפצעו בפיגוע המשולב שאירע אחר הצהריים סמוך לשדה התעופה הבין לאומי של קאבול. בהודעה שפרסם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין נכתב כי ארצות הברית תמשיך בנסיגה מאפגניסטאן. אוסטין מסר את תנחומיו לקרובי ההרוגים והוסיף כי יתמוך בהם בשעתם הקשה. ארגון הטרור דאעש לקח אחריות לפיגוע. בהודעה שפרסם נחשפה תמונתו של מבצע הפיגוע ששמו -  עבד א-רחמן א-לוע'רי.

מבצע הפיגוע עבד א-רחמן א-לוע'רי על רקע דגל ארגון דאעש

מוקדם יותר הערב עדכנה סוכנות הידיעות האמריקנית אי-פי כי לפחות 80 בני אדם נהרגו כתוצאה משני הפיצוצים וכ-150 נפצעו, בהם אזרחים אפגנים רבים. משרד ההגנה הטורקי דיווח על נפגעים גם בקרב הכוחות הטורקיים. 

גורם בטליבאן מסר מוקדם יותר כי בין ההרוגים בפיגוע הכפול גם ילדים. עוד לפי הדיווחים, נפצעו בפיצוץ גם שומרים רבים של הטאליבן שהיו מחוץ לנמל התעופה. 

גורמים אמריקניים מסרו לכלי התקשורת כי המתקפה התחילה ממחבל עם חגורת נפץ ולאחר מכן היה קרב יריות. כל שערי נמל התעופה סגורים כעת, אותם גורמים תיארו זאת כ"מתקפה מורכבת". שליח "סקיי ניוז" בקאבול דיווח כי המחבל המתאבד פוצץ את עצמו באזור ההיקפי של נמל התעופה ולא בתוכו. לדבריו, הפיצוץ אירע בתעלת ביוב, שמובילה לעמדות האמריקניות והבריטיות.

הפיצוץ אירע בשער "אבבי", שנמצא בצד המזרחי של שדה התעופה האפגני - אותו מיקום בדיוק לגביו פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרה. ביומיים האחרונים מסרו גורמים אמריקנים "התרעות מיידיות" מפני פגיעה בשדה התעופה בקאבול מצד ארגוני טרור. מוקדם יותר הודיע ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי עד כה פונה החלק הארי של האנשים שרצו לצאת מאפגניסטאן. הוא הוסיף שלא נותר זמן רב עבור אלה שנותרו במדינה ורוצים לצאת ממנה. בגרמניה עדכן הצבא כי עד כה אנשיו חילצו למעלה מ-5,200 בני אדם - 4,200 אפגנים ו-505 גרמנים.

שרת ההגנה הגרמנית, אנגרט קראמפ-קארנבאוור, הזהירה שכעת הכוחות ניצבים בפני החלק המסוכן ביותר במבצע הפינוי מקאבול וכי בשל החשש ההולך וגובר מפיגוע טרור באזור נמל התעופה של קאבול, מספר מדינות אירופיות הודיעו על סיום מבצע החילוץ שלהן עד מחר.

הבריחה מקאבול: שבוע וחצי להשתלטות הטליבאן על אפגניסטאן

אחרי 20 שנות מלחמה שגבתה את חייהם של כרבע מיליון בני אדם, השאירה ארצות הברית לפני כשבועי וחצי יותר מ-38 מיליון אזרחים באפגניסטאן לחסדי ארגון האיסלאם הקיצוני – טליבאן. שלושה שבועות למועד סיום יציאת הכוחות מהמדינה, בתוך ימים ספורים השלים ארגון הטרור כיבוש של שתיים משלוש הערים הגדולות במדינה והשיג שליטה על שני שלישים משטחה.

בחזרה לשלטון הטליבאן | האזינו ל"עוד יום"

אנשי הארגון השתלטו גם על בתי סוהר ושחררו את אנשיהם שהיו כלואים. רק לפני חודש אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שאין לו ספק שצבא אפגניסטאן יוכל להגן על ארצו מפני כוחות ארגון הטרור. עם כיבוש קאבול בתחילת השבוע שעבר, הוכח סופית עד כמה האמירה הזאת הייתה חסרת בסיס.

דובר טליבאן בריאיון בלעדי לכאן חדשות: "לא נפגע בחיי אדם"

הפופולריים