דובר הטליבאן: על ארה"ב לסגת מאפגניסטאן עד סוף החודש

דובר הטליבאן: על ארה"ב לסגת עד סוף החודש
דובר הארגון האשים את האמריקנים שהם מעודדים את האפגנים להגיע לשדה התעופה בקאבול • גורם בממשל האמריקני: הנשיא ביידן הסכים עם המלצת הפנטגון כי יש להשלים את הפינוי עד 31 באוגוסט • דיווח: ראש ה-CIA נפגש בחשאי עם מנהיג טאליבאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיגי טליבאן אחרי ההשתלטות על ארמון הנשיאות בקאבול. 15.08.21
צילום: צילום: אי-פי

דד ליין אפגני: דובר הטליבאן , זאביהוללה מוג'אהיד, אמר היום (שלישי) כי על ארצות הברית להשלים את הפינוי מהמדינה עד סוף החודש. מוג'אהיד אמר כי הבעיה המרכזית במדינה היא הדוחק בנמל התעופה בקאבול, וכי לצערו האמריקנים מעודדים את האפגנים להגיע למקום. 

במקביל, גורם בממשל האמריקני אמר היום שהנשיא ביידן הסכים עם המלצת הפנטגון כי יש להשלים את הפינוי עד 31 באוגוסט. ההמלצה נעשתה ביום שני בהתבסס חששות לסיכונים בטחוניים לכוחות האמריקאים. ביידן הורה לפנטגון להכין תוכנית מגירה למקרה הצורך בהשארות מעבר ל-31 באוגוסט. ארצות הברית הבהירה לטליבאן כי העמידה בתאריך הנסיגה 31 באוגוסט – תלויה בשיתוף פעולה מצידו. 

ראש סוכנות הביון האמריקנית, ה-CIA, ויליאם ברנז, נפגש אתמול בחשאי בקאבול עם מנהיג טאליבאן, עבדול ראני באראדר כך דיווח היום  הוושינגטון פוסט. בתוך כך, בריטניה, ספרד וגרמניה מזהירות כי לא יוכלו לפנות את כל האפגאנים שרשאים לעזוב את המדינה עד תאריך היעד של הנסיגה בסוף החודש.

שר ההגנה של בריטניה בן וואלס אמר ל-BBC כי היה מעדיף שהכוחות הבריטיים יישארו באפגניסטאן עד אחרי סוף החודש, אך זה תלוי בעיקר בארצות הברית ובטאליבאן. שר הפנים של צרפת, ג'רלד דרמנין, אמר כי חמישה אפגנים שחולצו מאפגניסטאן נמצאים תחת מעקב הרשויות בצרפת, עקב חשד שהם בקשר עם טאליבאן, ואחד מהם אף נעצר כי לא שהה במעצר בית כנדרש. 

האזינו להסכת "עוד יום"

בתוך כך אמר הבוקר סגן שר החוץ של אוקראינה, יבגני ינין, כי מטוס שהמריא בו שלשום כדי לחלץ אוקראינים מאפגניסטאן, נחטף בידי חמושים שהפנו אותו לאיראן, מבלי שהצליחו לחלץ אנשים. בריאיון לתחנת רדיו מקומית אמר סגן שר החוץ האוקראיני כי שלושת הניסיונות לחלץ את המטוס כשלו, מכיוון שהדרך לאזור נמל התעופה של קאבול הייתה חסומה.

דובר הארגון לתעופה אזרחית באיראן הכחיש את הדיווחים: ״המטוס הגיע לשדה התעופה במשהד כדי למלא דלק, ואז עזב לאוקראינה והגיע לשדה התעופה בקייב ב-21:50", נמסר.

האזינו להסכת "עוד יום"

הפופולריים