מי הבאה בתור? בעיראק חוששים מתקדים אפגניסטאן

מי הבאה בתור? בעיראק חוששים מתקדים אפגניסטאן
פוליטיקאי עיראקי בשיחה עם כאן חדשות: חוששים שירידת כוחה של ארצות הברית באזור תביא להתחזקות האיראנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אפגניסטאן
צילום: Reuters

ההשתלטות של טליבאן על רוב שטחי אפגניסטאן בחסות הנסיגה של ארצות הברית עדיין נמצאת בראש סדר היום בתקשורת הערבית. אם מחפשים סיבה לזה, היא נעוצה בתחושה שמה שקורה באפגניסטאן לא הולך להישאר בגבולותיה - וישליך על עוד מדינות באזור, בייחוד כאלה שיש בהן נוכחות אמריקנית משמעותית, עיראק למשל. 

מדוע מה שקרה באפגניסטאן מדאיג את העיראקים? כי הם זוכרים היטב מה קרה אחרי שהאמריקנים פלשו ב-2003 כדי להפיל את סדאם, נשארו שם עד 2011 ואז נסוגו והותירו את השטח לדאעש אל מול הצבא העיראקי החלש והשלטון הרופף.

בחודש האחרון הודיעה וושינגטון שעד סוף השנה תסיים את הפעילות המבצעית שלה בעיראק, כי הרי הם חזרו כדי להביס את דאעש ודאעש הובס. היום יש בעיראק בערך 2,500 חיילים אמריקנים וממשל ביידן רוצה להפסיק להילחם ולהמשיך לאמן את כוחות הביטחון והצבא העיראקי. אלא שבעיראק, מדינה לא יציבה עם שלל בעיות פנימיות וחוסר אמון בין הציבור למדינה, יש מי שחושש שנסיגת בזק אמריקנית תותיר את עיראק חשופה להשפעה הולכת וגוברת של גורמים קיצוניים – השלוחות של איראן, דאעש ועוד.

מית'אל אלוסי, הוא פוליטיקאי עיראקי,שידוע כמאוד פרו ישראלי. בשיחה עם כאן חדשות הוא ביקש מאיתנו לא לטשטש את פניו ולהראות אותו כפי שהוא. "לנסיגה האמריקנית מאפגניסטאן יש השלכות חמורות", אמר. "אנחנו רואים את השמחה של דאעש, חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן. נראה קריסה גדולה מאוד של עיראק אחרי הנסיגה האמריקנית".  

אלוסי אף מגדיל לומר ולהגיד שיש פה סוג של קונספרציה בין איראן לארצות הברית. "ארצות הברית עוד תיסוג מעיראק ותמסור אותה לידי איראן בתמורה לעסקת גרעין כושלת שתביא לכך שלאיראן תהיה פצצה גרעינית", אמר אלוסי בשיחה ששודרה בחדשות הלילה בכאן 11. 

החשש הזה, מאפשרות של נסיגה אמריקנית ודריסת רגל איראנית משמעותית יותר, מעיד על כך שבעיראק הקולות נגד איראן נשמעים היטב אל מול הקולות שדווקא רואים באיראן חברה טובה. החיבה לישראל והאיבה לאיראן הולכים יד ביד. "כולנו בבעיה ביטחונית אחת, וצריך למצוא את האמצעים, את השפה המשותפת, כדי שנוכל להוביל את האזור לשלום במקום למלחמה", אמר אלוסי. 

 

הפופולריים