חברת פרלמנט אפגנית: "מצפים לנו ימים אפלים"

חברת פרלמנט אפגנית: "מצפים לנו ימים אפלים"
קצין בריטי ששוהה במדינה, תיאר מראות קשים בהם ניסו אימהות להעביר את ילדיהן לכוחות הבריטיים: "תינוקות הושלכו מעבר לגדר". שר ההגנה הבריטי: הממלכה לא תפריד בין משפחות • ביידן לרשת ABC: הטליבאן לא השתנה, עליו להחליט אם הוא רוצה לקבל הכרה בין לאומית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חילוץ ילדים באפגניסטאן, 19.08.21
צילום: צילום: סקיי ניוז

פרזאנה קוצ'יי, חברת פרלמנט באפגניסטאן שפעילה למען זכויות אדם ונשים, סיפרה היום (חמישי) בריאיון מיוחד לכאן חדשות: "אחרי שטליבאן כבש את קאבול, קיבלתי שיחת טלפון שבה נאמר לי - 'אל תדברי', אז אני חוששת".

קוצ'יי לא מקבלת את הטענות האמריקניות לעזיבת ארצות הברית ומאשימה כי הקהילה הבין-לאומית עשתה טעויות והביאה למצב הקשה. "אני אסירת תודה לעם האמריקני, הם שילמו מחיר בשביל עתיד טוב יותר לאפגניסטאן, אבל עכשיו אני חוזרת לכלא", אמרה. "גם מצדנו וגם מצד ארה"ב והעולם נעשו טעויות וצעדים שגויים. כמובן שצריך להאשים את מי שמנהלים ואחראים על אפגניסטאן -הקהילה הבין-לאומית, הממשלה האפגנית, המנהיגים השבטיים וכל מי שלקח חלק. אף אחד כאן לא לוקח אחריות על העם האפגני".

"עברנו ימים אפלים, ועוד מצפים לנו ימים כאלה", היא שיתפה בחשש. "לא ברור איזה עתיד מצפה לנו ואיך הם יתחייסו אלינו - האם הם יכבדו אותנו?", היא הוסיפה. "יש לנו הרבה שאלות, שאין לנו את מי לשאול וממי לקבל סיוע".

דובר טליבאן טען בריאיון לכאן חדשות כי "יישום חוקי השריעה לא אומר שאנשים ימותו, אלא שיהיה יותר שלום ויציבות" והבטיח: "אנשים לא צריכים לפחד ולברוח". אך לדברי קוצ'יי, "יש הבדל גבול בין דיבורים לבין מה שרואים בשטח, וההבדל הזה ניכר כבר אחרי ארבעה ימים. קשה להאמין לדיבורים האלה אחרי כל מה שעברנו וכל האכזבות. יש קיצוניים רבים כל כך בין הלוחמים שלהם".

עדות נוספת של קצין בריטי ששוהה באפגניסטאן שפורסמה ברשת "סקיי ניוז" עוררה הד תקשורתי רב בממלכה. לדברי הקצין, נשים אפגניות השליכו את התינוקות שלהן מעבר לגדרות תיל במאמץ למלטם מהמדינה לידי החיילים הבריטים. "ממש זרקו אותם מעבר לגדרות התיל. חלק מהילדים נלכדו בגדרות. זה היה נורא", הוא סיפר. בעקבות הריאיון אמר שר ההגנה הבריטי בן וואלס כי אמנם אינו מכיר את פרטי המקרה, אך בריטניה תדאג לחלץ מהמדינה משפחות שלמות ולא תפריד ביניהן.

מוקדם יותר היום אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי ממשלתה פועלת במלוא המרץ לחילוץ כמה שיותר אזרחים אפגנים, מלבד אזרחים גרמנים שנמצאים במדינה. לדבריה מדובר באזרחים אפגנים שעבדו עם הכוחות הגרמנים שבמדינה, ובכאלה שחייהם נתונים בסכנה עם השתלטות הטליבאן.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בתוך כך, בריאיון ששודר הלילה ברשת ABC, אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי ארגון הטליבאן צריך להחליט אם הוא רוצה לקבל הכרה מן הקהילה הבין לאומית כממשל לגיטימי. "אני לא בטוח שהוא אכן רוצה בכך", אמר ביידן. לדברי הנשיא, ארגון הטרור לא השתנה מאז ששלט באפגניסטאן לפני שני עשורים. הוא הוסיף כי "יידרש לחץ כלכלי ודיפלומטי ולא לחץ צבאי, כדי להבטיח את זכויות הנשים במדינה".

הפופולריים