ביידן: לא יכולנו לצאת מאפגניסטאן ללא כאוס

ביידן: לא יכולנו לצאת מאפגניסטאן ללא כאוס
נשיא ארה"ב בריאיון טלוויזיוני ראשון על הנסיגה והשתלטות טליבאן על המדינה: "כל האזרחים יפונו, גם אם זה אומר להישאר אחרי 31 באוגוסט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מדבר על הנסיגה מאפגניסטאן 16.08.21
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה (חמישי) כי אינו מאמין שיציאת הצבא האמריקני מאפגניסטאן הייתה יכולה להתנהל בצורה טובה יותר. בריאיון טלוויזיוני ראשון מאז ההתפתחויות הדרמטיות באפגניסטאן, סביב השתלטות טליבאן על המדינה ברקע עזיבת הצבא האמריקני, אמר: "הרעיון שיש דרך לצאת ללא כאוס – לא יודע איך זה יכול לקרות".

הנשיא הוסיף כי אינו חושב שארגון טליבאן השתנה וכי על אנשיו להחליט אם הם רוצים לקבל הכרה בקרב הקהילה הבין-לאומית. באשר לאפשרות של נוכחות אל-קאעידה במדינה, השיב שארצו מתמקדת באזורים מהם נשקפת סכנה ביטחונית גדולה יותר מהארגון, כמו מזרח אפריקה וסוריה. בנושא מצב הנשים האפגניות, הנשיא אמר שאין זה רציונלי להתמודד עם זכויותיהן של נשים על ידי כוח צבאי.

בנוסף הביע הנשיא חשש ממצבן של הנשים האפגניות וסיפר בריאיון כיצד שמע בחדר המצב שיש נשים ליד נמל התעופה של קאבול, ודחק באנשיו לדאוג שתצאנה מאפגניסטאן. הוא המשיך להגן על ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקנים מאפגניסטאן.

האזינו להסכת עוד יום עם גילי כהן ונתן גוטמן

הנשיא הוסיף בריאיון שהעניק לרשת ABC כי לקח בחשבון את ההשלכות של היציאה מהמדינה."אחד מהדברים שלא ידענו הוא הוא מה שטליבאן יעשה כדי למנוע מהאזרחים לברוח", אמר ביידן אך הוסיף כי טליבאן משתף פעולה ונותן לדיפלומטים הזרים המתגוררים באפגניסטאן לעזוב אותה. 

על התמונות הקשות משדה התעופה בקאבול שבהן נראו המוני אזרחים אפגנים נסים על נפשם ומנסים לעלות על מטוסי החילוץ, אמר ביידן: "כולנו ראינו את התמונות, אלפים מצטופפים במטוס. מה שחשבתי שראיתי אותן זה שאנחנו חייבים להשתלט על זה, חייבים לפעול יותר מהר". בהמשך אמר כי "הכוחות האמריקנים יישארו במדינה עד שכל האזרחים האמריקנים יפונו, גם אם זה אומר להישאר אחרי 31 באוגוסט".

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו להסכת "עוד יום"

הוא נשאל מה לדעתו הייתה הנקודה בה נכשלה היציאה האמריקנית מהמדינה והשיב: "כשראיתי את ההתמוטטות של החיילים האפגנים שהכשרנו, כ-300 אלף. הם פשוט עזבו את הציוד שלהם וברחו. זה מה שקרה. השאלה הייתה - האם אנחנו מתחייבים לעזוב במסגרת הזמן שהצבנו? או שאנחנו שולחים עוד חיילים?"

הפופולריים