אלפים מנסים לברוח מקאבול - חמישה נורו למוות

אלפים מנסים לברוח מקאבול - חמישה נורו למוות
המונים פרצו למסלולי התעופה בבירה, לא ברור מקור הירי • צבא ארה"ב נאלץ לירות באוויר כדי להרחיק קהל שניסה לעלות למטוסיו שמפנים אזרחים מהמדינה • דובר הטליבאן: המלחמה הסתיימה, בקרוב תתברר צורת המשטר החדשה • גורם אמריקני: רוב הדיפלומטים מהמערב כבר עזבו את הבירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אפגנים בשדה התעופה
צילום: צילום: רויטרס

כאוס בנמל התעופה בקאבול: דיווחים על לפחות חמישה הרוגים מירי, מתוך אלפי אזרחים אפגנים שמנסים לברוח מהמדינה, ופרצו אל המסלולים בנמל. שדה התעופה נסגר בעקבות האירועים, ועבר לשליטת הכוחות האמריקנים שעודם מנסים לפנות אזרחים ודיפלומטים זרים. מקור הירי ממנו נהרגו חמשת האזרחים עדיין לא ברור. 

תיעוד | כאוס בנמל התעופה בקאבול

בתוך כך, הכוחות האמריקניים ששהו בשדה התעופה כדי לאבטח את פינוי האזרחים האמריקנים מהמדינה, נאלצו לירות באוויר כדי להרחיקם מהמטוסים. "הקהל יצא מכלל שליטה", מסר גורם אמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס.

דובר הזרוע הפוליטית של טליבאן אמר הלילה  כי המלחמה הסתיימה וכי בקרוב תתברר צורת המשטר החדשה. הדובר, מוחמד נעים, מסר לרשת "אל-ג'זירה" כי הוא מעריך שכוחות זרים לא ישובו על "ניסיונם הכושל באפגניסטאן". עם זאת, הדגיש כי טליבאן אינו מעוניין להיות מבודד מהעולם וכי הוא מוכן להידברות עם הקהילה הבין לאומית, כדי להפיג את חששותיה.

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו להסכת "עוד יום"

בנוסף, הדובר התחייב כי לא יהיה ניסיון לפגוע בדיפלומטים או באזרחים ואף אמר כי טליבאן מוכן לדו-שיח עם אישים בכירים באפגניסטאן כדי להבטיח להם את ההגנה הדרושה. לדבריו, איש לא ציפה שהנשיא אשרף ראני יימלט מן המדינה.

שתי אצבעות מקאבול | הזווית

גורם אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי רוב הדיפלומטים מארצות המערב כבר עזבו את קאבול. עם כניסת טליבאן לבירת אפגניסטאן, החלו מסוקים להעביר דיפלומטים מאזור השגרירויות לנמל התעופה.

חדשות טובות לאיראן: מה שקורה באפגניסטאן לא נשאר באפגניסטאן

למעשה, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ובכירים בממשלו הופתעו מהמהירות שבה השתלט טליבאן על אפגניסטאן, ובעיקר מן הקריסה המוחלטת של הצבא המקומי. ביידן, השוהה במעון הנופש בקמפ-דייויד, מקבל עדכונים שוטפים על המשבר ומנהל שיחות וידאו עם יועציו. בכירים בבית הלבן הודיעו כי בימים הקרובים ישא הנשיא האמריקני הצהרה מיוחדת לאומה על המשבר באפגניסטאן.

בד בבד, נמשכים המאמצים לאבטח את יציאתם של האזרחים האמריקנים ודיפלומטים זרים אחרים שעדיין נמצאים במדינה. בנמל התעופה של הבירה קאבול נשמעים מעת לעת קולות ירי, ואזרחים רבים צובאים על הגדרות ומנסים לפרוץ פנימה. ארה"ב הודיעה כי תתמקד ביומיים הקרובים באבטחת נמל התעופה, כדי לאפשר יציאה מסודרת של אזרחיה ושל האזרחים המקומיים שעבדו בשירותה.

בהודעה משותפת שפרסמו משרד החוץ ומשרד ההגנה בוושינגטון נאמר כי מספר החיילים האמריקנים באפגניסטאן יגדל ל-6,000. הם ישתלטו על המרחב האווירי ועל נמל התעופה כדי לאפשר הפעלת רכבת אווירית של מטוסים אזרחיים וצבאיים. נוסף על אלפי האזרחים האמריקנים, יפונו גם אלפי אזרחים אפגנים הזכאים לאשרת הגירה מיוחדת לארצות הברית משום שסייעו לכוחות האמריקניים.

הפופולריים