סין נגד הקריוקי: המפלגה הקומוניסטית תאסור שירים שמכילים "תוכן לא חוקי"

"מסכנים את האחדות": סין תצנזר שירי קריוקי
החל מאוקטובר, קרוב ל-50 אלף מתחמי בידור וקריוקי ברחבי המדינה יפסיקו להציע שירים שהממשל הסיני החליט לצנזר לקבוצות המבלות במקום. לטענת הממשל, השירים שיצונזרו "פוגעים באחדות הלאומית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סין
צילום: צילום: אי-פי

סין הודיעה היום (רביעי) כי בכוונתה להוציא אל מחוץ לחוק שירים ש"מסכנים את האחדות הלאומית, ופוגעים בריבונותה או ביושר העם". הרשויות צפויות לפרסם "רשימה שחורה" של שירים שמכילים "תוכן לא חוקי" ולהפיץ את הרשימה ל-50 אלף מתחמי קריוקי הפרוסים ברחבי המדינה. האיסור על הצעת השירים למבלים במקום יחל ב-1 באוקטובר ובינתיים הרשויות מעודדות את בעלי המתחמים להציע למבלים שירים "בריאים" במקום אלו שצונזרו.

משרד התרבות והתיירות הסיני פרסם הלילה את מדיניותו לאילו שירים יהיה מותר לשיר כדי "לקדם עקרונות ליבה סוציאליסטיים, שלהם תרבות ואידיאולוגיה לאומית". השירים שיישארו בחוץ, לפי משרד התיירות הסינית, יהיו אלו שיעודדו אלימות, התמכרויות, קללות ועידוד לצריכת או מכירת סמים. הרגולציה תטיל על באי המקום ועל הבעלים את הניטור לשירים ולקליפים שייאסרו החל מאוקטובר.

ברשת החברתית הסינית "Weibo" משתמשים רבים העבירו ביקורת על המהלך. אחד מהם כתב בצ'אט: "אם אני אשיר שירים שמחים, אני אמור להיות שמח בעצמי? או שאני בעצם עושה לעצמי שטיפת מוח אם אשיר שיר שמח עשר פעמים ברצף?". משתמשת אחרת כתבה: "כולנו חיים במאה הקודמת".

הרשימה כאמור עדיין לא פורסמה, אבל כנראה שהז'אנר שיחטוף את המכה הקשה ביותר במהלך הוא ההיפ הופ, סגנון שכבר נאסר בעבר. לדוגמה, נאסרה השמעת שירים כמו "Don't wanna go to school" של צמד הראפרים הסינים X.J.K והשיר "I love Taiwanese Girls" של הראפר הטאיוואני MC HotDog בגלל שעודדו ניבולי פה וגסויות.

הפופולריים