דוח מיוחד של האו"ם: האנושות אחראית להתחממות הגלובלית

דוח האו"ם: האנושות אחראית להתחממות הגלובלית
מסמך דרמטי של האו"ם קובע כי לכדור הארץ נגרם נזק בלתי הפיך וכי הטמרפטורות צפויות להמשיך ולעלות • מזכ"ל האום גוטרש: "אזהרה חמורה לאנושות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפות ענק באוסטרליה, 14.11.19
צילום: צילום: גטי אימג'ס

צוות מחקר מיוחד של האו"ם פרסם הבוקר (שני) את הדוח המקיף ביותר מאז ומעולם על מצב שינוי האקלים העולמי. הצוות שהכין את המסמך בחן יותר מ-14 אלף מסמכים והוא מוגדר כ"קריאת השכמה מאסיבית" לממשלות העולם להקטין את פליטת הפחמן. הוא מזהיר כי האנושות לא תוכל למנוע התחממות של מעלה וחצי בממוצע בשני העשורים הקרובים. לצד זאת הוא קובע באופן חד משמעי כי ההתחממות הגלובלית היא מעשה ידי אדם.

דו"ח האקלים של האו"ם - המסקנות המרכזיות 

- פעילות בני האדם גרמה באופן חד משמעי לשינוי האקלים

- אי אפשר לשלול עליית מפלס פני הים ביותר משני מטרים עד סוף המאה הנוכחית

- העולם צפוי להתחמם במעלה וחצי בממוצע בתוך שני עשורים

- חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו בתיעוד בשנת 1850

- אפשר למנוע התחממות דרסטית - אם יופחתו באופן ניכר פליטות גזי חממה

תכוף יותר, קיצוני יותר: הגיע הזמן שנדבר ברצינות על משבר האקלים | שרון וכסלר

"פעמוני האזהרה נשמעים. קוד אדום לאנושות", אמר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש על הדו"ח. "הוא חייב להוות מכת מוות לתעשיית הפחם והדלק, לפני שהיא תשמיד את הכוכב שלנו". לצדו, אמר שליח ארצות הברית לשינוי האקלים, ג'ון קרי, כי "העולם חייב להתאחד לפני שהאפשרות להגביל את ההתחממות למעלה וחצי בלבד לא תהיה ברת השגה". 

הדוח מהווה את ההערכה העדכנית ביותר על האופן שבו ההתחממות הגלובלית תשנה את העולם בעשורים הבאים. הוא מורכב מ-14 אלף מחקרים מדעיים, ומפרט כיצד המעלות הממוצעות בעולם צפויות לעלות ב-1.5 צלזיוס נוספים, ב-20 השנים הקרובות, אלא אם יינקטו צעדים דרסטיים לצמצום פליטת גזי חממה. 

"יש לנו את כל הראיות לכך שאנו נמצאים במשבר אקלימי", אמרה סוניה סנבריטן, אחת מכותבות הדוח. "לקובעי המדיניות יש מספיק מידע. האם מדובר בניצול יעיל של המדענים, אם שום דבר לא נעשה לגבי זה?". עלייה של מעלה וחצי נוספת, כפי שמזהירים המדענים, עלולה להוביל להשלכות קטסטרופיות כגון ייבול שלא יצליח לגדול, או אנשים שימותו רק מהחום לבדו. 

עוד נמצא בדוח כי עלייה של כ-2 מטר במפלס פני הים אפשרית גם כן, עד סוף המאה. גובה פני הים עלה בכמעט פי שלושה לעומת מצבו בין השנים 1901-1971. עוד נמסר, כי השפעת בני האדם על המסת הקרחונים שהחלה בעשורים האחרונים, בעלת סבירות של 90%. 

הזמן שנותר להאט את שינוי האקלים הקיצוני הולך ומתקצר. גם אם יוכלו לקצץ משמעותית בפליטת גזי חממה - המעלות הממוצעות עדיין עלולות לעלות ב-1.5 עד ל-2040 וייתכן שב-1.6 ב-2060. אם לא ייעשה כל שינוי, עד 2060 תהיה עלייה של 2 מעלות לכמות הממוצעת ו-2.7 עד סוף המאה הנוכחית.  

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, התייחסה הבוקר לדוח הצפוי בריאיון לליאת רגב בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ואמרה כי בחודשיים שבהם מכהנת הממשלה התקבלו 2-3 החלטות חשובות ונקבעו יעדים ותוכנית ממשלתית. "הכנסנו מס פחמן והשלב הבא הוא להכריז על משבר האקלים איום אסטרטגי", אמרה השרה זנדברג.

הפופולריים