מדינות ה-G7 מגנות את המתקפה נגד המכלית מרסר סטריט

מדינות ה-G7 מגנות את המתקפה ליד עומאן
המדינות הודיעו כי כל הראיות קובעות חד משמעית שמדובר באיראן. ארגון המדינות המתועשות קרא לאיראן "לעצור את הפעילות העוינת" • תחקיר של פיקוד המרכז של ארה"ב קבע: על סמך הממצאים מדובר ללא ספק בכלי טיס איראני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכטב"ם האיראני והנזק לספינה בניהול ישראלי
צילום: צילום: פיקוד המרכז של ארה"ב

שרי החוץ של שבע המדינות המתועשות, ארגון ה-G7, גינו היום (שישי) את תקיפת המכלית "מרסר סטריט" ליד עומאן לפני שבוע. "זו הייתה התקפה מכוונת ומתוכננת והפרה ברורה של החוק הבין-לאומי. כל הראיות הקיימות מצביעות על איראן", נמסר בהודעה. תקיפת המכלית שבניהול ישראלי, שבוצעה לפי הערכות באמצעות כלי טיס בלתי מאוייש, הובילה למותם של שני אזרחים זרים, בריטי ורומני. 

עוד נכתב בהועדת ה-G7: "התנהגות איראן, לצד תמיכתה בכוחות פרוקסי ושחקנים מזוינים לא-מדינתיים, מאיימת על השלום והביטחון העולמיים. אנו קוראים לאיראן לחדול מכל הפעולות שלא עומדות בהלימה אחת עם החלטות מועצת הביטחון של האו"ם".

בתוך כך, פיקוד המרכז של ארצות הברית חשף תמונות של כלי הטיס שהתפוצץ על המכלית בניהול ישראלי במפרץ עומאן. הפיקוד קבע כי על סמך הממצאים - מדובר ללא ספק בכלי טיס איראני. מומחי חבלה מישראל ומבריטניה לקחו חלק בחקירה.

צילום: פיקוד המרכז של ארה"ב

צילום: פיקוד המרכז של ארה"ב

שר הביטחון בני גנץ שוחח היום עם שר הביטחון האמריקני לויד אוסטין על תקיפת המכלית "מרסר סטריט". גנץ אמר בשיחה שיש להגביר את הפעולות כדי לבלום את התוקפות של איראן – גם בהיבט פיתוח הגרעין וגם בפעולות באזורים שונים במזרח התיכון, בדגש על השימוש בכתב"מים ורקטות. גנץ עידכן את אוסטין בירי שהתבצע ביומיים האחרונים לישראל, ואמר לו כי ברקע המצב השברירי בלבנון, ישראל מבקשת מהקהילה הבין לאומית ומארצות הברית בפרט, לפעול מול לבנון כדי לעצור את הירי. 

לקראת מלחמה עם איראן? | האזינו לעוד יום

ביום שלישי גינתה קטר את המתקפה על המכלית וקראה לדבוק בחוק הבין-לאומי כדי להבטיח שהתקפות כאלה לא יישנו. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר: "קטר דוחה לחלוטין כל פעולה שתפגע בביטחון התעבורה הימית הבין-לאומית". עם זאת, איראן לא אוזכרה בהודעת משרד החוץ הקטרי. גם בריטניה, ארצות הברית וישראל הפנו אצבע מאשימה כלפי איראן. 

הפופולריים